Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 27 lipca. Imieniny: Aureliusza, Natalii, Rudolfa
17/06/2020 - 16:05

Nowy Sącz: większe pieniądze na „sądeczankę”. Padają pierwsze daty jej otwarcia

Idea budowy „sądeczanki” czyli drogi szybkiego ruchu z Brzeska do Nowego Sącza nie upada. Pula pieniędzy, zarezerwowanych na tę wyczekiwaną inwestycję została nawet zwiększona do poziomu 3,183 mld złotych. Mówili o tym dziś posłowie Ziemi Sądeckiej i wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka.

 Posłowie i samorządowcy dziękowali dzisiaj prezydentowi i decydentom, którzy podjęli decyzję o zwiększeniu puli środków na tę inwestycję. Dzisiaj z ust parlamentarzystów ziemi sądeckiej ostrożnie padały nawet daty otwarcia „sądeczanki”.

Wczoraj rząd przyjął wczoraj uchwałę o zwiększeniu wydatków w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych (PBDK) o ponad 21 mld zł. Pieniądze te zostaną przeznaczone na kilka bardzo potrzebnych drogowych inwestycji w kraju, w tym na wyczekiwaną nie tylko przez sądeczan drogę DK 75 - szybkiego ruchu z Brzeska do Nowego Sącza czyli słynna „sądeczankę”.

Czytaj także: Nowy Sącz: przed wyborami na „sądeczankę” ponad 3 miliardy złotych!

- Każdy zdaje sobie sprawę, jak ciężko jest dojechać w godzinach szczytu z Krakowa do Nowego Sącza, bardzo ważnego ośrodka z punktu widzenia województwa – mówił Łukasz Smółka, wicemarszałek województwa, podczas konferencji prasowej zorganizowanej na terenie budowy nowego mostu w Kurowie. - Zwiększenie środków do poziomu 3,183 mld złotych pokazuje, że inwestycja idzie w kierunku realizacji.

Wicemarszałek przyznał jednak, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która jest inwestorem tego zadania, wciąż uzgadnia koncepcje i warunki techniczne. W wakacje ma się odbyć posiedzenie zespołu opiniującego przedsięwzięcie.

Z ust wicemarszałka Smółki przedstawiciele mediów usłyszeli, że w listopadzie tego roku powinny być złożone przez GDDKiA niezbędne dokumenty do uzyskania decyzji środowiskowej. Wicemarszałek zaznaczył, że między innymi pod pieczą marszałka Małopolski Witolda Kozłowskiego będzie się toczyła dyskusja dotycząca koncepcji przebiegów „sądeczanki”.

- Liczymy na to, że marszałek Małopolski spowoduje, że wszystkie samorządy, które obecnie mają wątpliwości co do przebiegu „sądeczanki” będą mówiły jednym głosem. Ta inwestycja musi być zrealizowana – dodał wicemarszałek. Ważne, aby był konsensus w sprawie przebiegu tej trasy szybkiego ruchu od szczebla samorządowego (gminnego) przez powiatowy do szczebla wojewódzkiego. To jest gwarancją, że inwestycja zostanie zrealizowana.

Cegiełkę do zwiększenia funduszy na budowę „sądeczanki” dołożyli także sądeccy parlamentarzyści, którzy wskazywali, że musi nastąpić zwiększenie tych środków, aby inwestycja mogą być realizowana. Parlamentarzyści i wicemarszałek dziękowali na zwiększenie budżetu na „sądeczankę” prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie, premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, europoseł Beacie Szydło oraz Andrzejowi Adamczykowi, ministrowi infrastruktury.

- Droga krajowa DK 75 może być zrealizowana dzięki temu, że źródło finansowania jest pewne – przyznał poseł Wiesław Janczyk. – Kwota zwiększona o prawie dwa miliardy złotych pokazuje, że rząd na czele z premierem Mateuszem Morawieckim myśli poważnie o zbudowaniu tej drogi w trudnych warunkach.

Poseł Janczyk zaznaczył, że „sądeczanka” nie jest drogą tylko dla Nowego Sącza, ale będzie drogą dla mieszkańców gmin Gnojnik, Brzesko, Tarnowa, Gorlic, Jasła i Krosna.  Jest bardzo oczekiwana.

Czytaj na następnej stronieDziękujemy za przesłanie błędu