Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
03/06/2019 - 11:50

Nowy Sącz: zmienia się wąskie gardło, czyli wiadukt na ul. Zielonej [ZDJĘCIA]

Remont wiaduktu kolejowego na ul. Zielonej w Nowym Sączu trwa od kilku tygodni. Wygląd tego przejazdu będącego dla sądeczan „wąskim gardłem” zmienia się praktycznie z dnia na dzień.

Modernizacja jest prowadzona od 13 maja. Od kilku tygodni obowiązują w tym rejonie miasta objazdy.

- Prace przy wiadukcie postępują - mówi Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. - Wykonawca zdemontował obecnie dotychczasowe stalowe konstrukcje nośne wiaduktu z toru. Zabudowano także tymczasową konstrukcję odciążającą, umożliwiającą przejazd pociągów w kierunku Starego Sącza.

Stare przyczółki obiektu zostały także wyburzone. Pod budowę nowych rozkopano jezdnię pod wiaduktem. Mają być one gotowe do końca sierpnia. Do tego też czasu ma być również wykonana zabudowa nowej, stalowej konstrukcji nośnej obiektu.

Dopiero we wrześniu szykują się utrudnienia w ruchu kolejowym.

- W dniach od 9 do 21 września planowane jest całodobowe wyłączenie z eksploatacji toru na odcinku Nowy Sącz – Nowy Sącz Biegonice – dodaje  Dorota Szalacha. - W tym czasie ma być zdemontowana tymczasowa konstrukcja odciążająca w torze i zamontowana nowa konstrukcja nośna wiaduktu.

Przypomnijmy, że na czas remontu nie zostało, na szczęście zamknięte przejście dla pieszych przy modernizowanym wiadukcie. Tunelem, którego wygląd pozostawia wiele do życzenia można przechodzić.

Przebudowa wiaduktu pochłonie około cztery miliony złotych. Po ukończeniu tego zadania komunikacja na trasie kolejowej Tarnów – Muszyna, jak i drogowa w mieście będzie sprawniejsza i bezpieczniejsza.

Inwestorem tego przedsięwzięcia jest spółka PKP – PLK. Zadanie obejmuje m. in. budowę nowych podpór i konstrukcji przęseł, przebudowę torów oraz zabudowę rozjazdu, który zastąpi trzy dotychczasowe. Przebudowane zostaną także inne urządzenia kolejowe, kolidujące z modernizacją wiaduktu. Mowa tutaj o instalacji energetycznej, teletechnicznej i sieci trakcyjnej.

Przebudowany wiadukt będzie miał 4,2 metra wysokości i 10 metrów szerokości. Pod wiaduktem będą dwa pasy ruchu (każdy po trzy metry szeroki). Oczywiście nie zapomniano o chodnikach dla pieszych w rejonie wiaduktu. Każdy z nich będzie miał dwa metry szerokości.

Inwestycja pochłonie około cztery miliony złotych.  

[email protected], fot. IM.

Zmienia się wąskie gardło przy ul. Zielonej w Nowym Sączu
Zmienia się wąskie gardło przy ul. Zielonej w Nowym Sączu


Dziękujemy za przesłanie błędu