Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 13 lipca. Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
03/11/2023 - 12:40

Nowy Sącz znowu „na topie”. Trafiliśmy na straszną, czarną, ogólnopolską listę

Coraz dłuższa jest lista niechlubnych smogowych rankingów, których czołowe miejsca okupuje Nowy Sącz. Nasze miasto trafiło już do zestawienia Światowej Organizacji Zdrowia obejmującego 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii, byliśmy też na czarnej liście europejskich miast Greenpeace, teraz znowu jesteśmy „ na topie”. Już po raz kolejny zajęliśmy wysoką lokatę w budzącym grozę rakotwórczym rankingu Polskiego Alarmu Smogowego.

Jesteśmy w czołówce rankingu grozy

Po raz kolejny Nowy Sącz trafił do czołówki budzącego grozę rankingu Polskiego Alarmu Smogowego. Ta czarna lista obejmuje miasta o najwyższym zanieczyszczeniu powietrza pod względem średniorocznego stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu.

Czytaj też Nie jest już wojewodą Małopolski. Łukasz Kmita złoży rezygnację

Smog wdziera się w nasze płuca

Jest też przerażające zestawienie  miejscowości z liczbą dni, w których dobowe stężenie pyłu PM10 było powyżej normy. To oznacza powietrze nienadające się do oddychania.  Nowy Sącz króluje także i w tym zestawieniu.  Krajowa, roczna norma to 35 smogowych dni. W naszym mieście zabójczy, zawieszony pył wdzierał się do naszych płuc przez 56 dni ubiegłego roku. To lokuje nas na szóstym  miejscu w kraju.  

Czytaj też Ci, którzy wzięli kredyty w złotówkach ruszyli do sądów na wojnę z bankami. O co chodzi?  

Jest też koszmarny ranking  miast z rocznym stężeniem rakotwórczego benzo(a)pirenu, w którym Nowy Sącz zajął piąte miejsce.

Czytaj też Wtedy też była piękna jesień, kiedy się to wydarzyło w Nowym Sączu [WIDEO]

W Małopolsce kopciuchy mają się dobrze

Wśród smogowych liderów  może niepokoić duża liczba miejscowości z Małopolski, bo aż  pięć  miejscowości na piętnaście, lokuje się wśród tych o najwyższym stężeniu benzo(a)pirenu – komentuje wyniki  niechlubnego zestawienia  rzecznik prasowy Polskiego Alarmu Smogowego Piotr Sergiej. -  To w tym województwie na skutek decyzji sejmiku zezwolono na wydłużone użytkowanie kopciuchów, czyli kotłów najbardziej zanieczyszczających powietrze. - To pokazuje, że antysmogowe regulacje mają wpływ na to jakim powietrzem oddychamy – dodaje Sergiej, który ocenia, że mimo wszystko likwidacja kopciuchów, zaczyna przynosić rezultaty.

Czytaj też Pozazdrościć takiej drogi. Powiat zrobił remont w Kamionce Wielkiej za ponad pięć milionów złotych [ZDJĘCIA]

Jak wskazuje aktywista powietrze powoli się poprawia, zmniejsza się również liczba zgonów wywołanych zanieczyszczeniem, ale sytuacja jest wciąż bardzo zła. - W Polsce wciąż dymi 3 miliony „kopciuchów”. Niestety, widzimy w niektórych województwach próby rozmontowywania uchwał antysmogowych i zezwalania na użytkowanie „kopciuchów”. Kontynuacja, a nawet przyspieszenie działań antysmogowych jest kluczowa dla poprawy jakości powietrza w naszym kraju. - dodaje Piotr Siergiej. ([email protected]) fot. SK


 Dziękujemy za przesłanie błędu