Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 stycznia. Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
10/08/2018 - 16:00

Nowy Sącz/Węgierska: Odkorkować miasto buspasami. Da się?

O buspasach mówi się nie tylko w kontekście punktualności miejskich autobusów czy prywatnych przewoźników. Według transportowców dzięki budowie buspasów można by było odkorkować w końcu miasto. Czy jest na nie miejsce w naszym mieście? Czy bus pasy mogłyby zastąpić chwilowo budowę Węgierskiej Bis?

Zobacz też: Węgierska BIS do kosza (?)- inwestor dostarczył niekompletną dokumentację!

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne wraz z gminą Stary Sącz realizuje wspólny projekt w ramach którego w Nowym Sączu i Starym Sączu powstają nowe dworce autobusowe – ruch autobusów na Węgierskiej jest bardzo duży. Teraz autobusów, w tych należących do prywatnych przewoźników jeszcze przybyło, bo zamknięty jest most na Dunajcu – działa komunikacja zastępcza. Z tych samych powodów ze wspomnianej Węgierskiej korzysta przynajmniej dwa razy więcej osobówek niż dotychczas.

Siłą rzeczy Węgierska i spora część reszty miasta się korkuje. W ślad za tymi wszystkimi problemami wraca na tapetę temat budowy buspasów – czyli pasów zarezerwowanych dla autobusów, dla komunikacji zbiorowej. Po wnioskach ze strony prywatnych przewoźników Miejski Zarząd Dróg ma jeszcze raz zastanowić się nad wprowadzeniem takiego rozwiązania w mieście. Zdania wśród samych kierowców są podzielone. Część twierdzi, że w całym mieście nie ma miejsca na żadne buspasy, inni uważają, że obok wspomnianej Węgierskiej mogłyby one powstać na również na Tarnowskiej i Kilińskiego.

Zobacz też: Lekarstwo na korki na Węgierskiej już działa na torach! Jest nowy szynobus?

My o bus pasy na Węgierskiej pytaliśmy Andrzeja Górskiego, dyrektora MPK już w połowie czerwca, jeszcze przed zamknięciem przeprawy na Dunajcu.

- Tutaj jesteśmy ograniczeni pewną przestrzenią, bo bus pas potrzebuje fizycznej przestrzeni, kolejnego pasa ruchu ( o szerokości 2,5 metra – dop. red.). Nie ma takiej możliwości, by zrobić go na Węgierskiej. Dlatego w poprzednich projektach i w tym, który realizujemy obecnie udoskonalamy skrzyżowania w mieście w ten sposób, że są one wyposażone w preferencje dla autobusów komunikacji miejskiej. Dzięki czemu nasze autobusy mogą się przemieszczać szybciej przez te obszary, co jest istotne z punktu widzenia podróżnych, którym zależy przede wszystkim na szybkim przemieszczaniu się z punktu A do punktu B – komentował wtedy Andrzej Górski.

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Na Węgierską Bis w najbliższym czasie miejsca nie ma a korki przecież same nie znikną.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu