Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 16 stycznia. Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza
10/10/2019 - 14:15

Nowy sądecki dworzec MPK otworzyli, o księdzu zapomnieli [WIDEO]

Chyba już czynny – mówią niepewnie przechodnie, którzy spoglądają na autobusy stojące na peronie nowiuteńkiego dworca MPK w Nowym Sączu. Dzisiaj otworzyli - mówi młody mężczyzna. I rzeczywiście, otworzyli. Uroczystość przecięcia wstęgi z udziałem władz miasta, samorządowców z sąsiednich gmin i polityków była tak błyskawiczna, że wszyscy zapomnieli o… księdzu, który cierpliwie czekał, żeby obiekt poświęcić.

Otworzyli. Naprawdę. Budynek był już gotowy we wrześniu, ale montowane były jeszcze serwery, które umożliwiają działanie elektronicznych tablic i biletomatu. MPK czekało jeszcze na robione na zamówienie meble do biur i poczekalni.

Po dopięciu na ostatni guzik można było zorganizować uroczyste otwarcie. Wstęgę przecinali prezydent Ludomir Handzel i prezes MPK Jerzy Leszczyński w asyście przewodniczącej rady miasta Iwony Mularczyk i sądeckich parlamentarzystów.

Potem wszyscy tak szybko ruszyli do oglądania wnętrz, że zapomnieli o zaproszonym na uroczystość proboszczu parafii kolejowej księdzu Bogdanie Długoszu, który obiekt miał poświęcić. Nieco stropiony prezes Leszczyński ponownie zwołał oficjeli. Sam proboszcz i reszta gości do zamieszania podeszła z humorem i  święcona woda obficie polała się z kropidła.

Wszyscy nowym dworcem byli zachwyceni i zgodnie powtarzali, że to dwudziesty pierwszy wiek.

Budynek, który powstał w ciągu dwóch lat i kosztował blisko 11 milionów, ma dwie kondygnacje i powierzchnię 600 metrów kwadratowych – mówi prezes MPK Jerzy Leszczyński. Parter jest przeznaczony dla podróżnych. Jest tam punkt obsługi klienta z nowoczesną informacją. To  dynamiczne tablice interaktywne.Jest też biletomat i  toalety, także lokale usługowo-handlowe.

Pierwsze piętro, do którego prowadzi przestronna klatka schodowa, to pomieszczenia dla potrzeb Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Mieszczą się tam pokoje socjalne dla kontrolerów i kierowców, także te do obsługi klienta. Jak dodaje Leszczyński, spółka ma teraz dobrze rozbudowany system elektronicznego  poboru opłat  i należy w tej chwili do liderów w Polsce. 

- Mamy tutaj  bardzo nowoczesny biletomat, w którym można  zrobić  doładowanie  przez telefon - mówi prezes.

- Ten dworzec to  już inny świat i inna jakość –  dodaje prezydent Ludomir Handzel. – Cieszę się, ze podnosimy jakość życia mieszkańców. Mam nadzieję, że takie nowoczesne obiekty będą coraz częściej otwierane w Nowym Sączu.

To. co wyróżnia nowy dworzec, to perony nad którym wznosi się szklane zadaszenie. Wrażenie robią dźwigary z klejonego drewna. Jest zaimpregnowane, ale wygląda tak, jakby było surowe. Taki w zamyśle architekta miał być efekt. Na dźwigarach zostały zamontowane świetliki.

Z nowego dworca – podkreśla  prezes MPK Jerzy  Leszczyński mogą korzystać także prywatni przewoźnicy  po podpisaniu stosownych umów.

 Myślę, że przed MPK  jest już tylko rozwój – mówi prezydent Handzel.  Następnym krokiem będzie budowa w przyszłym roku na Bulwarach Narwiku węzła przesiadkowego.  To kolejna inwestycja wyczekiwana przez mieszkańców, która pomoże wypchnąć ruch przesiadkowy z samego centrum, żeby  odkorkować Nowy Sącz. To miejsce wydaje się na taki minidworzec idealne.  Chodzi o to, żeby mieszkańcy okolicznych gmin, którzy przyjeżdżają do Nowego Sącza  mieli gdzie wysiadać, żeby szybko przesiąść się  na miejską komunikacja miejską.

Inwestycja, wedle zapowiedzi, ma ruszyć w przyszłym roku. Jej koszt jest szacowany na trzysta, czterysta tysięcy złotych. Budowa ma ruszyć z początkiem przyszłego roku.

jagienka.michalik@sadeczanin.info fot. jm

Nowy dworzec MPK w Nowym Sączu już otwarty
super. Zwyczajnie się cieszę, że nasze miasto ma taki piękny dworzec


Dziękujemy za przesłanie błędu