Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 29 stycznia. Imieniny: Franciszka, Konstancji, Salomei
30/11/2021 - 16:45

O ile więcej podegrodzianie będą płacić za nieruchomości i od firmowych aut?

Radni w Podegrodziu już zadecydowali – stawki od nieruchomości i środków transportowych będą w 2022 roku wyższe. O ile dokładnie? I tu dobre wieści.

Zgodnie z odgórnymi wytycznymi Ministerstwa Finansów samorząd ma prawo co roku zmieniać wysokość podatków tak, by stawki uwzględniały poziom inflacji. Na kolejny, 2022 rok można je zatem – zgodnie ze stosownym rozporządzeniem - podnieść o 3,6 procent. Okazuje się jednak, że zgodnie z deklaracjami, jakie jeszcze przed sesją składał wójt Stanisław Banach, gmina potraktuje kieszenie mieszkańców zdecydowanie „delikatniej”.

Dlaczego? Bo zamiast o 3,6 procent podatki w 2022 będą wyższe od obecnie obowiązujących jedynie o 2 procent. To duży ukłon w stronę podegrodzian. Bardzo trafnie ujął to burmistrz sąsiadującej z Podegrodziem gminy Stary Sącz – jeśli podatków się nie podnosi, to tak, jakby się je obniżało. Odnosząc to do Podegrodzia – mieszkańcy i tak zapłacą mniej niż wynika to z mocno ostatnio inflacyjnej rzeczywistości.

Zobacz też: 17 tysięcy! Taka będzie pensja wójta Podegrodzia, bo... na to zasłużył

Co bardzo ważne – takie same decyzje – tylko 2 procent w górę – zapadły zarówno w odniesieniu do podatków od nieruchomości jak i podatków od środków transportowych, co na pewno docenią miejscowi przedsiębiorcy.

Kolejna bardzo istotna przy ocenie decyzji samorządu informacja – w 2021 roku w gminie Podegrodzie obowiązywały stawki z 2019, bo w zeszłym roku, ze względu na kryzys związany z pandemią COVID-19 gmina zrobiła ukłon w stronę mieszkańców i podatków nie zwiększyła nawet o grosz, zachowała je na poziomie sprzed pandemii. Wprowadzona więc teraz przez radnych podwyżka jest pierwszą od dwóch lat.

A na koniec jeszcze jedna uwaga – przy podatkach od środków transportowych gmina dla jednego typu pojazdów utrzymała nawet dotychczasowe stawki. Mowa tu o – i tu pokusimy się o fachową nomenklaturę - ciągnikach siodłowych lub balastowych przystosowanych do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o 2 osiach o DMC zespołu pojazdów powyżej 36 ton - Zawieszenie osi pneumatyczne i uznane za równoważne. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu