Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
14/08/2020 - 06:40

Ocena Aktywności Gmin. Ranking pokaże, który samorząd radzi sobie najlepiej

W tym roku już po raz dwunasty mieszkańcy regionu poznają laureatów plebiscytu Ocena Aktywności Gmin. Ogłoszenie wyników odbędzie się w październiku.

Inicjatorem akcji jest Fundacja Sądecka wraz z Instytutem Ekonomicznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Wszystko zaczęło się w 2008 roku. Aktywność gmin analizowana była według 11 szczegółowych wskaźników w 3 kategoriach:

1. Generowanie dochodów.
2. Aktywność inwestycyjna.
3. Dynamika rozwoju, zwłaszcza z uwzględnieniem poprawy sytuacji finansowej.

Ocena Aktywności Gmin 2019, fot. Sądeczanin

Z roku na rok rozwijały się nie tylko gminy, ale i sądecki plebiscyt. W 2019 roku analizy obejmowały już dwadzieścia szczegółowych wskaźników w sześciu kategoriach. W poprzednich latach do Oceny Aktywności Gmin były włączane kolejne jednostki samorządowe z sąsiadujących powiatów: limanowskiego oraz gorlickiego.

Zobacz laureatów 11 edycji Oceny Aktywności Gmin: wszystko jasne. Już wiadomo kto wygrał ranking samorządów [ZDJĘCIA] [WIDEO]

Zespół badaczy pod przewodnictwem prof. dr hab. Tadeusza Kudłacza przeprowadza analizy w celu wyłonienia liderów corocznego zestawienia. Niezbędne dane, potrzebne do prac badaczy zbierane są dzięki współpracy z Regionalną Izbą Obrachunkową w Krakowie.

Ocena Aktywności Gmin pozwala docenić wysiłki samorządów. To także chwila, kiedy mieszkańcy mogą się przyjrzeć działaniom swoich gmin. Z roku na rok widać jak gminy dbają o rozwój infrastruktury czy poprawę bezpieczeństwa mieszkańców.

Czytaj więcej o tym, jak powstaje ranking: Zawsze budzi emocje. Jak się robi ranking gmin subregionu sądeckiego

Co roku ogłoszenie wyników odbywało się na uroczystej Gali Oceny Aktywności Gmin. Tegoroczne wyniki edycji poznamy w październiku. (PS) Fot. Archiwum Sądeczanina.  Dziękujemy za przesłanie błędu