Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 13 lipca. Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
20/10/2023 - 11:45

Od 20 października kluczowa zmiana w programie Mój Prąd. Więcej osób dostanie nawet 56 tys. złotych dofinansowania

W trwającej obecnie piątej edycji programu Mój Prąd kwota przeznaczona do zakup i instalację paneli fotowoltaicznych oraz innych przedsięwzięć służących produkcji zielonej energii i oszczędzaniu zużycia prądu wzrosła o prawie miliarda złotych. Ponadto od teraz po raz drugi z dotacji mogą skorzystać osoby, które już raz dofinansowanie dostały.

Na fotowoltaikę ma się szybko przestawiać każdy kto ma ku temu warunki, a państwo będzie go w tym wspierać na wszelkie możliwe sposoby. Takie są założenia nowej polityki energetycznej państwa, która się nie zmieni, nawet jeśli zmieni sią opcja formułująca nowy rząd.

Mój Prąd 5.0: co się zmienia od 20 października 2023 r.

Od 20 października w programie Mój Prąd nastąpiły zmiany – wszystkie na lepsze. Przede wszystkim na pewno nie zabraknie pieniędzy w piątej edycji programu, bo do 500 mln zł, z jakimi wystartowała dołożone zostało kolejne  450 zł.

O skali dofinansowania najlepiej świadczy fakt, iż do tej pory od początku programu Mój Prąd (2019 zł) wszystkie dotacje wyniosły 2 mld zł.

Ale są też zmiany w regulaminie. Najważniejsza daje możliwość skorzystania z dotacji teraz osobom, które już wzięły pieniądze na dofinasowanie z zakresu fotowoltaiki.

Kto otrzymał dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną z programu Czyste Powietrze albo z innego działającego w oparciu o publiczne pieniądze (przyznawane np. przez gminy), ten może teraz wnioskować o dotację na dodatkowe przedsięwzięcie, np. pompę ciepła albo magazyn energii.

Co ważne, także ci, którzy już w programie Mój Prąd dostali dotację i przyłączyli instalację fotowoltaiczną do 31 marca 2022 r. dzięki czemu rozliczają prąd w systemie net-metering, poza możliwością dofinansowania inwestycji w dodatkowe urządzenia, jeśli zmienią net-metering na net-biling dostaną dotację na dodatkową fotowoltaikę o wartości 3 tys. zł.

Dotacja po raz drugi: na co można wydatkować

Przypomnijmy, że w aktualnej edycji programu Mój Prąd można uzyskać nawet 56 tys. zł dotacji, a jej wysokość w konkretnym przypadku zależy od rodzaju i zakresu przedsięwzięcia; wysokość możliwego do uzyskania dofinansowania rośnie wraz z zakresem.

Ci, którzy dostaną pieniądze po raz drugi mogą je wydatkować na zakup i montaż pompy ciepła (do 28,5 tys. zł), magazyn energii (do 16 tys. zł), magazyn ciepła (5 tys. zł), system zarządzania energią (3,5 tys. zł) i, jak już było o tym wyżej, - przy spełnieniu dodatkowego warunku –  3 tys. zł na rozbudowę istniejącej instalacji fotowoltaicznej.   ([email protected]) fot. avantrend/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu