Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 5 marca. Imieniny: Aurory, Fryderyka, Oliwii
05/12/2023 - 05:45

Od kiedy będzie wyższa kwota wolna w PIT. Kto na niej skorzysta, ile zaoszczędzimy na podatku

Z podwyżką kwoty wolnej zrobiło się sporo zamieszania. Zwiększenie kwoty wolnej w PIT do 60 000 zł, a tym samym podwyższenie zarobków czy emerytura na rękę, bez żadnej podwyżki nawet o 300 zł miesięcznie dla każdego, to główna obietnica wyborcza Koalicji Obywatelskiej, która wciąż czeka na możliwość utworzenia rządu koalicyjnego. Pojawiły się jednak nieoficjalne informacje, że nie ma zamiaru zrealizować tego projektu a przynajmniej chce go przesunąć o rok.

Warto dodać, że w Sejmie jest projekt poselski, autorstwa posłów opozycyjnej Konfederacji, który zawiera taką poprawkę do ustawy o podatku dochodowym dla osób fizycznych – PIT, która ma ustanowić kwotę wolną od podatku w wysokości 60 000 zł.

Nie można podwyższyć kwoty wolnej w PIT w 2024 r. później niż 30 listopada 2023 roku?

Najczęściej powtarzanym argumentem jest powoływanie się na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego sprzed lat, zgodnie z którym podatnik nie może być zaskakiwany zmianami co oznacza, że graniczną zmianą dla wprowadzania zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jest 30 listopada.

Termin ten już minął i rzekomo zmian obowiązujących od 2024 roku przeprowadzić w PIT się nie da – nie chcąc tak jak PiS w poprzednich kadencjach Sejmu stanowić prawo z naruszaniem wszelkich zasad dobrej legislacji.

Tymczasem jest absolutna nieprawda. Trybunał Konstytucyjny w przywoływanym orzeczeniu odniósł się wyłącznie do zmian na niekorzyść podatnika. Nigdy nie było i nie ma przeszkód formalnych, by nawet w trakcie rozpoczętego już roku podatkowego dokonywać zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, o ile są one dla podatników korzystne.

Zresztą nie tylko w ostatnich dwóch kadencjach Sejmu, ale i wcześniej – z zachowaniem wszelkich zasad dobrej legislacji, od konsultacji społecznych po odpowiednie wakacje legislacyjne - po wielokroć zmieniano ustawę o PIT ze skutkami w trakcie roku podatkowego.

To oznacza, że jeśli nawet rząd koalicyjny powstanie dopiero w połowie grudnia i będzie chciał zrealizować obietnicę wyborczą dotyczącą podwyższenia kwoty wolnej, może ją podwyższyć – jeśli nie od 1 stycznia – nie chcąc, by nawet korzystne dla podatników prawo nie działało wstecz, z czym rząd PiS nie miał problemów – to z zachowaniem odpowiednich wakacji legislacyjnych, by dać czas płatnikom i podatnikom na dostosowanie się do tych zmian – może podwyższenie kwoty wolnej wejść w życie w trakcie 2024 roku – choćby od 1 marca czy od 1 lipca, jak i w każdym innym terminie.

Kto skorzysta i ile z kwoty wolnej od podatku 60 000 zł

Tyle z prawa podatkowego. Ważna jest też wola polityczna – a tę kolejni politycy przyszłego ewentualnego rządu koalicyjnego, dementując pogłoski o zwłoce, potwierdzają na początku grudnia 2023 r.

Dlaczego podwyższenie kwoty wolnej jest tak ważne? To ulga dla każdego podatnika mającego dochody do opodatkowania PIT w skali roku wyższe od 30 000 zł – bo takie już z podatku są zwolnione – wynosząca od 1 zł do 300 zł miesięcznie.

Dlatego tak ważny jest każdy miesiąc, bo taka ulga zamiast być pomnożona przez 12, mnożona będzie przez mniejszą liczbę – np. 9 jeśli zmiana wejdzie w życie od 1 kwietnia czy 6 jeśli wyższą kwotę wolną Sejm uchwali od 1 lipca.

Beneficjentami zmian są wszyscy podatnicy: emeryci zapłacą podatek od emerytur wyższych niż 5 tys. zł; niższe zostaną z podatku zwolnione. Automatycznie jeszcze więcej na rękę dostaną beneficjenci podwyżki płacy minimalnej, a także wszyscy inni zatrudnieni. Podobnie przedsiębiorcy rozliczający się na podstawie tabeli podatkowej w PIT.     ([email protected]) fot. blickpixel/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu