Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 sierpnia. Imieniny: Alfreda, Maksymiliana, Selmy
09/12/2019 - 13:00

Odpisy dokumentów, składanie wniosków… Nie trzeba już po to chodzić do urzędu

Zaświadczenia, odpisy dokumentów, składanie wniosków… kto wydeptuje urzędowe ścieżki, ten wie ile to zajmuje czasu. Bywa, że trzeba swoje odstać w kolejce. A przecież wcale nie jest to konieczne. W skarbówce, w urzędzie stanu cywilnego, czy Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych można już wszystko załatwić przez Internet. Wystarczy tylko Skorzystać z ePUAP – bezpłatnej platformy do kontaktu z urzędami. Jak się to robi?

W skarbówce, w urzędzie stanu cywilnego, czy Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych można już wszystko załatwić przez Internet

Co to jest ePUAP? To skrót od nazwy Elektroniczna  Platforma  Usług Administracji Publicznej czyli miejsca, gdzie usługi są udostępniane. Dzięki ePUAP  można załatwić przez internet wiele spraw w różnych urzędach bez wychodzenia z domu.  Co ważne, da się to zrobić w dowolnym czasie i w dowolnym miejscu. Nie ma ograniczeń związanych z godzinami pracy urzędów.  Można samemu zdecydować, kiedy złożyć wniosek. Nie trzeba podpisywać go ręcznie. Wystarczy podpis elektroniczny, do czego służy z kolei bezpłatny profil zaufany.

czytaj też Własna firma po nowemu. Szykuje się prawdziwa biznesowa rewolucja  

Z  tej wygodnej, elektronicznej usługi może skorzystać każdy  kto ma  numer PESEL, ma konto na ePUAP i może potwierdzić swoją tożsamość w internecie. Można to zrobić na dwa sposoby za pomocą bezpłatnego profilu zaufanego lub  płatnego certyfikatu kwalifikowanego.

Założenie konta na ePUAP jest bardzo proste.  Wystarczy wejść na stronę epuap.gov.pl zarejestrować się i  wypełnić krótki formularz. Podanie numeru PESEL jest automatycznym złożeniem wniosku o profil zaufany, który  należy potwierdzić. Potem trzeba się  zalogować na założone konto i już można zacząć korzystać z ePUAP.  Usługa jest bezpłatna.

Czytaj też Jak odzyskać swoje pieniądze z pomocą komornika?

Elektroniczna  Platforma  Usług Administracji Publicznej obsługuje samorządy, w tym urzędy gminy, urzędy stanu cywilnego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Narodowy oraz urzędy skarbowe Fundusz Zdrowia.

[email protected] fot, jmDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)