Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 8 grudnia. Imieniny: Delfiny, Marii, Wirginiusza
21/09/2012 - 12:50

Ogrody biblijne za 2,5 mln zł zakwitną w Muszynie

Ogrody Biblijne – pomysł proboszcza ks. Pawła Stabacha, otrzymał ponad 2,5 mln zł unijnej dotacji. Według planu nowy produkt turystyczny umożliwi zagospodarowanie budynków i otoczenia w parafii św. Józefa Oblubieńca w Muszynie.
Projekt „Ogrody biblijne jako nowy produkt turystyczny” znalazł się na liście wniosków wybranych przez Zarząd Województwa Małopolskiego do dofinansowania w ramach konkursu „Rozwój produktów i oferty turystycznej regionu Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013”.
- Na razie wszystko jest w fazie projektowania. Na przełomie 2013 i 2014 roku będziemy widzieli efekty naszych prac  ̶  mówi ks. Paweł Stabach, proboszcz parafii pw. św. Józefa w Muszynie.
Całkowita wartość projektu to 3 705 121,31 zł, z czego 2 544 240,51 zł pokrywają unijne dotacje. Inwestycja obejmuje: prace budowlane, adaptacyjne, kształtowanie terenów zielonych, a także wyposażenie w środki trwałe konieczne do prawidłowego działania i profesjonalnej obsługi ruchu turystycznego. Pojawią się więc miejsca parkingowe dla samochodów osobowych i autokarów oraz place do zabawy dla dzieci. - Chcielibyśmy, aby najmłodsi mogli dotknąć tego, co związane jest z Biblią, przede wszystkim roślinności, ale także tych rzeczy, które Biblia pokazuje, a więc choćby Winnicy Pańskiej   ̶   wyjaśnia ks. proboszcz.
Ogrody Biblijne mają stanowić przykład innowacyjnego i dynamicznego podejścia do ochrony i zagospodarowania dóbr kultury, głównie dzięki ich unikatowości.
̶   W tej chwili w Polsce nie ma zbyt wielu ogrodów biblijnych, są dwa – zupełnie różne tematycznie od tego, który ma powstać w Muszynie. I to jest myślę ta unikatowość. Poza tym teren, w którym się znajdujemy, jest obszarem ekumenicznym , jako że skupia różne religie: religię prawosławną, religię greckokatolicką i wiele innych mniejszych. Dla wszystkich będzie to miejsce wspólnego spotkania z Biblią, Pismem Świętym , z Bogiem. Myślę, że będzie to także ciekawa rzecz dla tych, którzy są niewierzący. Znajdą tam bowiem ciszę, spokój, skupienie, reflektując to wszystko , co przynosi roślinność biblijna i sama Biblia  ̶  tłumaczy ks. Stabach.
Projekt ten wpisuje się w szereg działań podejmowanych na naszym terenie w celu zwiększenia jego atrakcyjności turystycznej.
̶  Powiem, że prawie jedna trzecia środków w ramach podnoszenia atrakcyjności turystycznej naszego regionu trafia właśnie na Sądecczyznę. Widać dużą aktywność tych beneficjentów i dbałość samorządu o rozwój infrastruktury turystycznej  ̶  twierdzi Stanisław Sorys, członek zarządu województwa małopolskiego.
Czytaj także:
Proboszcz chce przyciągać turystów do ogrodów biblijnych
Parafia z Muszyny dostała miliony na „Ogrody biblijne”

(KB, J.P)
Fot. Ogród Biblijny Caritas MyczkowceMasz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu