Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 2 sierpnia. Imieniny: Gustawa, Kariny, Stefana
11/07/2019 - 21:45

Oj będą kłopoty. Polują na tych, którzy nie płacą abonamentu RTV

Nie pomagają apele, nie pomagają prośby i groźby. Nadal są tacy, którzy nie chcą płacić abonamentu RTV. Do tych, którzy są oporni Poczta Polska wysyła upomnienia. Jeśli i to nie pomoże, można się wpakować w kłopoty.

Były już kampanie społeczne, były prośby, były groźby i co? I nic.  Nadal są kłopoty z płaceniem abonamentu. Tylko pierwszych trzech miesiącach tego roku Poczta Polska wysłała ponad 64 tys. upomnień do osób, które z opłatą zalegają.

Oporni ciągle powołują się na słowa byłego premiera Donalda Tuska.

- Przestałem płacić abonament, bo premier Tusk powiedział, że to haracz. To było w kwietniu 2008 roku. Tusk stwierdził, wtedy, że abonament jest archaicznym sposobem finansowania mediów publicznych – mówił w rozmowie z Sądeczaninem Bogdan Stroiński z sądeckiego osiedla Zawada.

czytaj też Płaczą i płacą. Sądecka skarbówka wchodzi ludziom na pensje za niepłacenie abonamentu RTV

Jak podaje money.pl na listy Poczty polskiej zareagowało ponad 18 tys. opornych,  którzy uregulowali zobowiązania na kwotę blisko 10 mln zł.

Jak jest z egzekwowaniem zaległości?  

- W analogicznym okresie roku poprzedniego wysłano 126 837 upomnień. Zadłużenie w całości lub w części uregulowało 14 737 abonentów, wpłacając kwotę 14,272 mln zł brutto. Na rachunek Krajowej Rady Radiofonii Telewizji  operator przekazał 13,415 mln zł – przekazała Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiTV, cytowana przez Money.pl.

Co z abonentami, którzy nie reagują na wezwania do zapłaty zaległych rachunków?

- W przypadku opóźnienia w uiszczaniu opłaty abonamentowej naliczane są odsetki w wysokości jak dla zaległości podatkowych w rozumieniu ustawy z 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa. W związku z tym, zgodnie z artykułem 70 ustęp 1, zaległości z tego tytułu przedawniają się z upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności – wskazała Justyna Siwek, rzecznik Poczty Polskiej, w rozmowie z Money.pl.

Na przedawnienie liczyć nie można, o czym pisaliśmy na łamach Sądeczanina. Stroiński, który trwał w swoim „abonamentowym buncie” z oburzeniem opowiadał o piśmie z pieczęcią naczelnika urzędu skarbowego, które wzywało jego pracodawcę do tego „.aby nie wypłacał zajętej części wynagrodzenia, lecz przekazał ją organowi egzekucyjnemu aż do pokrycia egzekwowanych należności pieniężnych”.

Przeczytaj też Listonosz skasuje cię za niepłacenie abonamentu

Wierzycielem, w imieniu którego skarbówka dobrała się do pensji mieszkańca Nowego Sącza była Poczta Polska. Kwota dochodzonych należności wraz z odsetkami została wyliczona na 820 złotych 85 groszy. Nie było rady. Bogdan Stroiński zapłacił wszystko co do grosza i od tamtej pory abonament płaci sumiennie.  

 Tylko w pierwszym kwartale tego roku Poczta Polska wystawiła 13 701 tytułów wykonawczych, a zrealizowano 23 798 tytułów na kwotę 24,006 mln zł, natomiast na rachunek KRRiTV przekazano 22,565 mln zł – przytacza dane money.pl. -W całym ubiegłym roku Poczta Polska wysłała 503 796 upomnień, a ponadto wystawiła 149 511 tytułów wykonawczych. Z kolei w zestawieniach za 2017 rok mamy ich analogicznie 557 453 i 108 079 - tłumaczyła rzeczniczka  Krajowej Rady Radiofonii Telewizji.

Jagienka.michalik@sadeczanin.info fot. JmDziękujemy za przesłanie błęduMiesięcznik Sądeczanin sierpień 2021