Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 29 lutego. Imieniny: Antoni, Oswalda, Romana
08/12/2021 - 14:50

Oj, mocno zaboli? Już wiadomo o ile idą w górę ceny alkoholu i papierosów

Ile pieniędzy puszczają z dymem tytoniowi nałogowcy? Jeśli wypalają dziennie paczkę papierosów, to miesięcznie wychodzi ponad 400 złotych. Teraz zapłacą jeszcze więcej, podobnie jak amatorzy piwa, wina i wódki. Drenaż kieszeni szykuje się od nowego roku. Już wiadomo, o ile ceny pójdą w górę.

Ci, którzy lubią wypić i zapalić muszą się szykować na podwyżki. Od nowego roku będzie wyższa akcyza na alkohol i papierosy – poinformował w rozmowie z Polskim Radiem szef resortu finansów Tadeusz Kościński.

Ile ubędzie w kieszeni amatorom używek?  - Butelka 40-proc. wódki będzie droższa o  około półtora złotego, butelka wina - 16 groszy, butelka czy puszka wina około 6 groszy. Paczka papierosów  zdrożeje o około 30 groszy - podał szczegóły Kościński. Ci, którzy stawiają na tak zwane wyroby nowatorskie, czyli podgrzewacze do tytoniu, zapłacą więcej o złotówkę.

Czytaj też Ile można teraz dorobić do emerytury? Zmieniły się limity

Szef resortu finansów przyznał, że to znaczące podwyżki, ale nie takie, jak "niektórzy podają w mediach, że za butelkę będziemy płacić 50 złotych”.- Z naszych kalkulacji wychodzi, że w roku 2027, a więc za sześć lat, butelka wódki będzie kosztowała ok. 28 złotych - powiedział Tadeusz Kościński.

Czy podwyżki sprawią, że nałogowcy porzucą używki?  Jak przekonuje resort finansów według raportów Światowej Organizacji Zdrowia oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju rekomendowanym sposobem przeciwdziałania zwiększaniu się dostępności używek jest aktywna polityka podatkowa, w tym podnoszenie stawek akcyzy. Efektywność zmian podatkowych w walce z nałogiem potwierdzają też badania Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – czytamy na ministerialnej stronie.

Czytaj też Nowy, masowy i skuteczny przekręt. SMS-ami czyszczą naiwnym bankowe konta 

Ministerstwo finansów przywołuje też dane Eurostatu, z których wynika, że ceny konsumpcyjne napojów alkoholowych w Polsce są na zdecydowanie niższym poziomie niż w innych unijnych krajach. Tańszy alkohol można kupić jedynie w Bułgarii, Rumunii i na Węgrzech. Natomiast cena paczki papierosów jest niższa jedynie w Bułgarii.([email protected]) fot.jm







Dziękujemy za przesłanie błędu