Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 30 maja. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
28/02/2019 - 11:15

Olszana w gminie Podegrodzie: gaz idzie jak świeże bułeczki! Też się skusicie?

To bardzo ważna informacja dla wszystkich samorządów powiatu sądeckiego. Wbrew rokowaniom związanym z cenami gazu, mieszkańcy Olszany wyjątkowo licznie zgłosili swój akces do gazyfikacji, którą właśnie rozpoczął podegrodzki samorząd.

Gaz to dla Kotliny Sądeckiej, dla całego powiatu sądeckiego najlepsze narzędzie do ograniczenia emisji zanieczyszczeń przekładających się na wysokie stężenie trujących substancji w powietrzu, w uproszczeniu określanych smogiem. Jednocześnie wielu mieszkańców sądeckich samorządów boi się zrezygnować z palenisk węglowych na rzecz instalacji gazowych ze względu na wysokie ceny tego paliwa.

Ale opłaty za gaz to jedno, wymiana pieca węglowego na piec dwufunkcyjny, na piec gazowy to konieczność wymiany również instalacji rozprowadzających ciepło w domu. Podobna inwestycja potrafi poczynić niemałe spustoszenie w portfelu. Mimo to, w ślad za szansą jaka otworzyła się dla Podegrodzia, gmina ruszyła z programem gazyfikacji.

Zobacz też: Bomba w Rytrze: gaz już w 2019 roku!

Już grudniu 2018 roku Polskiej Spółki Gazownictwa przedstawili koncepcję wykorzystania gazu skroplonego, czyli gazu ze specjalnych, stacjonarnych zbiorników LNG. Zgodnie z przyjętym harmonogramem zbiornik w pierwszej kolejności zainstalowany zostanie w sołectwie Olszana. Od początku było też wiadomo, że im więcej odbiorców – prywatnych i biznesowych – zdecyduje się na przyłączenie do sieci, tym mniejsze będą koszty całego przedsięwzięcia w tym budowy sieci rozprowadzającej.

Zobacz też: Chełmiec: Zobacz mapę, jak zgazyfikują gminę! Jesteś na trasie? Kogo zapytać?

I tu gminę czekał egzamin – ile chętnych zdecydowało się na gazyfikację w pierwszej objętej programem miejscowości? – Już wiemy, że do spółki PSG wpłynęło prawie 150 wniosków – nie ukrywa satysfakcji Stanisław Banach, bo taki wynik w stosunkowo małej miejscowości świetnie rokuje na frekwencje w kolejnych miejscowościach.

Jako druga na gaz będzie mogła liczyć Brzezna a w dalszej kolejności Podegrodzie. Kolejna ważna informacja jest taka, że drugi etap gazyfikacji terenów podegrodzkiego samorządu przeprowadzony zostanie w oparciu o gazociąg, który pociągnięty zostanie od Nowego Sącza, z Biegonic, poprzez Świniarsko w gminie Chełmiec do Podrzecza.

W najbliższych dniach ustalone zostaną terminy spotkań informacyjnych dla mieszkańców dla wspomnianych kolejnych dwóch sołectw. Przekażemy je Państwu natychmiast po otrzymaniu informacji z gminy.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu