Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
04/12/2014 - 06:00

Opłaty recyklingowe za auta zza granicy zostaną zniesione

Zgodnie z przepisami przyjętymi dziś przez rząd, które mają obowiązywać od 1 lipca 2015 r., właściciele komisów samochodowych oraz osoby indywidualne zostaną zwolnieni z opłaty recyklingowej - w wysokości 500 zł - płaconej za każdy używany pojazd sprowadzony do Polski.
Wniesienie opłaty było warunkiem niezbędnym do rejestracji auta w kraju. Jej zniesienie obniży koszty funkcjonowania importerów aut używanych.

Projekt noweli ustawy zakłada także, że przedsiębiorcy wprowadzający pojazdy na polski rynek, np. dealerzy samochodowi i właściciele komisów, będą musieli zapewnić sieć zbierania pojazdów wycofanych z eksploatacji. W praktyce gęstość sieci, czyli rozmieszczenie stacji demontażu i punktów zbierania pojazdów wycofanych z eksploatacji, musi umożliwiać ich łatwe oddanie do zagospodarowania.

Zaproponowano również przepisy, które pomogą zwalczać nieuczciwe i szkodliwe praktyki w obszarze utylizacji zużytych aut. Jeśli przedsiębiorca wyda zaświadczenie o złomowaniu pojazdu wycofanego z eksploatacji, ale faktycznie nie przyjmie go do stacji demontażu lub punktu zbierania, to zostanie mu cofnięta decyzja lub będzie odebrane pozwolenie na prowadzenie działalności dotyczącej gospodarki odpadami.

Jednocześnie jednak producenci i importerzy wprowadzający na rynek ponad 1000 przede wszystkim nowych pojazdów będą musieli zapewnić funkcjonowanie co najmniej trzech stacji demontażu lub punktów zbierania pojazdów w każdym województwie, w różnych miejscowościach. "W praktyce oznacza to, że wprowadzający ponad 1000 pojazdów rocznie w kraju będzie musiał zapewnić funkcjonowanie co najmniej 48 stacji lub punktów" - tłumaczy Centrum Informacyjne Rządu.

Z kolei wprowadzający na polski rynek nie więcej niż 1000 pojazdów rocznie będą musieli zapewnić sieć składającą się z co najmniej 3 stacji demontażu lub punktów zbierania pojazdów, położonych w różnych miejscowościach.

Jak uzasadnia CIR, konieczność nowelizacji obowiązujących przepisów wynika z potrzeby pełnego wdrożenia do polskiego prawa unijnej dyrektywy z 2000 r. w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji.

Nowe przepisy wprowadzają generalną zasadę, że prowadzący stacje demontażu - przy przyjmowaniu pojazdu wycofanego z eksploatacji zarejestrowanego w kraju Unii Europejskiej lub EOG - nie będą pobierać opłaty od jego właściciela.
Jednocześnie określono przypadki, kiedy opłata będzie mogła być pobierana.


(opr.jg) źródło: KPRM, fot. sxc.hu
 






Dziękujemy za przesłanie błędu