Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
24/06/2017 - 05:00

Ostatnie odliczanie przed wynikami najnowszego rankingu gmin subregionu sądeckiego. Co zrobić, żeby wygrać? Tajemnice sukcesu laureatów

W ubiegłym roku górą była Limanowa. To ona stanęła na podium rankingu samorządów trzech powiatów Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego. Kto wygra tym razem? Przekonamy się o tym już dziś, podczas uroczystego ogłoszenia wyników tegorocznej rywalizacji W auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.

Ocena Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego, popularnie określana mianem rankingu, to duże wyzwanie. Pod  lupę zespołu ekspertów z Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu pod kierunkiem prof. dr hab. Tadeusza Kudłacza trafia obszar aż trzech powiatów i 39 gmin, ocenianych na podstawie wielu kryteriów jak między innymi efektywności gospodarcza, inwestycyjna i społeczna.  

Oto wyniki Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego za 2015 rok

Ekonomiści PWSZ wyłaniają nie tylko liderów wśród samorządów naszego regionu ale też porządkują wedle ustandaryzowanych kryteriów większość efektów ich działań. W efekcie powstaje bezcenne zestawienie, dające obraz tego, jak - rok po roku -  funkcjonują samorządy naszego regionu.

Zdaniem  Władysława Biedy, burmistrza Limanowej, która w ubiegłym roku stanęła na podium rankingu, wyniki  Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego  obrazują nie tylko osiągnięcia samego samorządu, ale przede wszystkim pracowitość i zapobiegliwość mieszkańców miasta oraz działających na jego terenie firm.  

Radami na temat drogi do sukcesu dzieli się także Wojciech Piech, wiceprezydent Nowego Sącza, który rok temu zajął w samorządowym rankingu drugie miejsce.

Zdaniem Piecha gwarancją sukcesu zidentyfikowanie roli, jaką każdy z samorządów spełnia a Sądecczyźnie. To zdaniem wiceprezydenta doskonale udaje się Nowemu Sączowi, który nie    aspiruje do zadań przypisanych gminom rekreacyjnym czy uzdrowiskowym. Stanowi raczej subregionalny ośrodek przemysłu, usług i edukacji.

Czy Obiektywne wyniki opracowane przez ekspertów dają poczucie, że ta nagroda jest konsekwencją pewnej wiedzy eksperckiej?

Tak - odpowiada burmistrz Krynicy Dariusz Reśko i podkreśla, że wysoka trzecia ubiegłoroczna, pozycja uzdrowiska, jest dowodem na sukces mieszkańców, którzy płacą  podatki, budują różne formy aktywności które samorząd  powinie wspierać.

Efekty pracy wójtów, burmistrzów, prezydenta Nowego Sącza widać oczywiście nie tylko w tabelach, choć i one są bardzo wymowne. Nikogo nie trzeba przekonywać jak ważne są na przykład liczby nowo zarejestrowanych firm, odsetek młodzieży pozostającej bez nauki i zatrudnienia, przychody z podatku dochodowego, relacja nadwyżki operacyjnej do bieżących wydatków bądź saldo migracji.

W rankingu, jak w lustrze, odbijają się sukcesy i choćby niezawinione porażki tych, którzy podejmują bieżące decyzje  skali gminy.

Na szczęście, sukcesów jest więcej. Na co dzień obserwujemy jak przybywa nowych, równych dróg, chodników, odcinków kanalizacji i oczyszczani ścieków. Dzięki współpracy z organizacjami pozarządowymi  coraz lepiej udaje się spełniać potrzeby lokalnych społeczności. Powstają ośrodki sportu i kultury.

Ranking, tworzony przez Fundację Sądecką i Instytut Ekonomiczny PWSZ to metoda oceny nie tylko bieżącej pracy samorządów na poziomie gmin. To także ważne narzędzie dla starostów i samorządu wojewódzkiego dla tworzenia spójnej strategii rozwoju. Dlatego Ocenę Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego objęła patronatem pani Urszula Nowogórska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego. (kt). Fot. TK

                                                                         Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego







Dziękujemy za przesłanie błędu