Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
12/03/2013 - 06:22

Oświadczenia majątkowe urzędników niepotrzebne?

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, czy ustawa o pracownikach samorządowych z 2008 roku przyczynia się do poprawy funkcjonowania administracji lokalnej. Podczas panelu ekspertów audytorzy oraz zaproszeni specjaliści analizowali wspólnie wstępne wyniki kontroli. Samorządowcy skrytykowali m.in. wymóg upubliczniania oświadczeń majątkowych, a wiceprezes NIK podkreślał, że w urzędach coraz rzadziej słyszy się słowo „petent”.
- W moim przekonaniu polskie urzędy zmieniają się na lepsze.Obywatel coraz częściej czuje się tam mile widziany i może liczyć na realną pomoc. Zmianę tę widać nawet w języku. Coraz rzadziej słyszy się określenie „petent”, a coraz częściej mowa jest o klientach urzędu – powiedział Wojciech Kutyła, wiceprezes NIK.
Eksperci zastanawiali się wspólnie, czy obowiązująca w Polsce od 2008 roku ustawa o pracownikach samorządowych poprawiła funkcjonowanie lokalnej administracji. Izba analizuje obecnie wyniki przeprowadzonej kontroli. Zastanawiano się m.in. czy obowiązująca ustawa o pracownikach samorządowych sprzyja efektywnemu funkcjonowaniu lokalnej administracji. 
Ponieważ NIK może zgłaszać propozycje zmian w przepisach, zasugerowano poprawki, które usprawniłyby pracę samorządowców.
Część ekspertów wskazywała na mocne strony przepisów, inni podkreślali ich słabości. Eksperci byli jednak zgodni, że niemożliwe jest przyjęcie identycznych rozwiązań, które byłyby skuteczne w całej administracji samorządowej. Powodem jest jej duże zróżnicowanie, przede wszystkim pod względem wielkości. 
I tu pojawia się problem: zbyt duża swoboda może prowadzić do dowolności postępowania, a to z kolei jedna z głównych przyczyn korupcji w administracji. Większość uczestników spotkania pozytywnie oceniała zwiększenie swobody w ustalaniu wynagrodzeń dla pracowników samorządowych. Eksperci podkreślali, że dodatkowe ograniczenia osłabią samodzielność samorządów i zbiurokratyzują ich pracę.
Mówiono m.in. o konieczności stabilizacji zatrudnienia w samorządach. Zdaniem ekspertów można ją osiągnąć przede wszystkim inwestując w pracowników, co miałoby dać efekt w postaci poprawy jakości ich usług. 
Wielu uczestników panelu zgodziło się, że ta forma awansu stanowi rozsądny kompromis pomiędzy naborem zewnętrznym, a często stosowanym w praktyce zatrudnianiem pracowników z pominięciem procedury konkursowej. Wielu specjalistów krytycznie odniosło się do wymogu upubliczniania oświadczeń majątkowych. Zdaniem części ekspertów właśnie ta praktyka nierzadko zniechęca kompetentnych ludzi do podejmowania pracy w sektorze publicznym.
Zgodzili się z tym samorządowcy:
-Niepotrzebne nam fasadowe rozwiązania, które są udręką dla uczciwych ludzi, a wcale nie dają nadziei na ukrócenie korupcji -
przekonywał sekretarz Miasta Poznania.

(b)
Fot: arch
Źródło: NIK
 






Dziękujemy za przesłanie błędu