Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
04/07/2019 - 15:30

Oszuści łowią naiwnych w internetowe sieci na 500 plus

Z początkiem lipca ruszyła prawdziwa lawina składania wniosków o przyznanie 500 plus na pierwsze dziecko i „do pracy” ruszyli też internetowi naciągacze. Resort cyfryzacji ostrzega przed grasującymi w sieci oszustami.

Według wyliczeń resortu cyfryzacji z programu 500 plus skorzysta teraz blisko 6,8 mln osób. To prawie dwa razy więcej, niż do tej pory. Od składnia wniosków „grzeją się internetowe łącza” i aktywizują się oszuści, którzy chcą „pomagać” w szybkim załatwieniu sprawy.  

Resort cyfryzacji ostrzega przed naciągaczami i przypomina, o zasadach składania wniosku. Od tego roku rodzice nie muszą już dokumentować swojej sytuacji finansowej, dzięki czemu elektroniczny formularz będzie prostszy i krótszy.

 Czytaj też Dają 500 plus po nowemu. Co się teraz zmieniło

- Aby uzyskać prawo do świadczenia 500 plus na nowych zasadach dla dziecka, na które obecnie nie pobieracie tego świadczenia, powinniście złożyć wniosek od 1 lipca do 30 września. To gwarancja tego, że pieniądze zostaną Wam wypłacone z wyrównaniem od lipca. Jeśli złożycie wniosek po 30 września – świadczenie będzie Wam przysługiwać od miesiąca, w którym złożycie wniosek – przypomina resort.

Przy wypełnianiu wniosku, trzeba pamiętać o podaniu adresu e-mail, dzięki czemu szybko zostanie przesłane potwierdzenie przyznania świadczenia. Ci, którzy nie używają poczty elektronicznej, informacje będą mogli odebrać w urzędzie.

czytaj też Czy od pieniędzy przybywa u nas dzieci? Policzyli ile wydali na 500 plus

Na  resortowej stronie można znaleźć „niezbędnik rodzica” na temat tak zwanego Profilu Zaufanego, który powinien mieć każdy rodzic.  Po co? Bo się przyda jeszcze nie raz - dzięki niemu zgłosisz np. narodziny dziecka, zawnioskujesz o dowód osobisty dla siebie (ale i dla dzieci), zalogujesz się do Internetowego Konta Pacjenta… a wszystko to bez wizyty w urzędzie, przez Internet i za darmo – czytamy na stronie ministerstwa.

Jak go założyć? Oczywiście przez Internet - na stronie www.pz.gov.pl. Działając przez Internet musicie pamiętać o najważniejszym – o bezpieczeństwie. Profil Zaufany Wam je gwarantuje, ale szukając informacji o świadczeniu powinniście być czujni. Chętnych do złożenia wniosku możliwie najszybciej będzie bardzo wielu. To zrozumiałe – każdy chce skorzystać z przysługującego mu prawa. Wszystkiego tego typu masowe akcje to też niestety czas żniw dla internetowych przestępców, którzy polują nie tylko na nasze pieniądze, ale i dane - ostrzega resort.

Jakie rady warto wziąć sobie do serca?

- Jeśli składamy wniosek przez Internet, korzystajmy tylko z zaufanych i oficjalnych stron internetowych, czyli portalu Empatia, PUE ZUS lub z portalu swojego banku - tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Upewniajmy się, że połączenie jest objęte szyfrowaniem.

Jak to zrobić? - Zwracajmy uwagę na to, czy w pasku adresu jest zielona kłódka i protokół https:// Ignorujmy maile i komunikaty, które nakłaniają nas do szybkiego działania, oferują natychmiastową pomoc w złożeniu wniosku - taki typ wiadomości zwykle okazuje się oszustwem. Nie klikajmy w podejrzane linki, nie otwierajmy załączników, na które nie czekaliśmy – dodaje szef  resortu.

Komputer powinien mieć zaktualizowany system operacyjny z najnowszymi łatami bezpieczeństwa oraz program antywirusowy z najnowszymi definicjami złośliwego oprogramowania.Używanie oprogramowania pochodzącego z niezaufanych źródeł zwiększa ryzyko hackerskich ataków. archiwum

[email protected] archiwum







Dziękujemy za przesłanie błędu