Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 stycznia. Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy
17/11/2020 - 10:45

Otworzą niektóre sklepy w Nowym Sączu. Kogo i kiedy odmrożą?

Kiedy rząd z powodu nowej fali koronawirusa zdecydował o ponownym zamrożeniu handlu, na liście szczęśliwców, którzy nadal mogą prowadzić biznes, znalazły się sklepy z żywnością, produktami kosmetycznymi, leczniczymi, gazetami lub książkami, także artykułami budowlanymi i remontowymi. Do wyjątków miały też należeć sklepy meblowe. W ostatecznej wersji rozporządzenia taki wyjątek nie został jednak ujęty. Teraz ma się to zmienić, zapowiedział minister rozwoju Jarosław Gowin po spotkaniu z przedstawicielami branży.

- Do samego końca przekonywaliśmy, że sklepy meblowe nie stanowią zagrożenia epidemicznego powiedział wicepremier Jarosław Gowin na konsultacjach z reprezentantami sektora meblarskiego.

- Na skutek naszych argumentów doszło do spotkania z przedstawicielami firm meblowych. Mamy pełnomocnictwa do przedyskutowania wprowadzenia nowych rozwiązań sanitarnych. Będziemy rekomendować radzie ministrów, aby sklepy meblowe zostały otwarte, o ile nie nastąpi pogorszenie sytuacji epidemicznej w kraju.

Czytaj też Ryszard Florek dzieli się władzą. Wielkie zmiany w firmie Fakro 

Do kwestii ewentualnego otwarcia sklepów meblowych Gowin odniósł się też na antenie RMF FM. Jak podkreślił, sytuacja epidemiczna w Polsce nie jest dobra.

- Ponad 20 tysięcy zakażeń dziennie, setki zmarłych, to są dane dramatyczne - zwrócił uwagę. - Natomiast liczę na to, że krzywa wzrostu wypłaszczy się w sposób trwały i wtedy, jeżeli chodzi o sklepy, mam nadzieję, że grudzień - ten miesiąc kluczowy z punktu widzenia obrotu w handlu - będzie już miesiącem z otwartymi sklepami - dodał minister rozwoju.

Jak podkreślił Gowin, sklepy meblowe stanowią systemu naczyń połączonych z przemysłem meblowym, który stanowi  jedną z najważniejszych gałęzi polskiego eksportu.

Czytaj też Koronakryzys demoluje gospodarkę, a sądecki starosta szykuje budżet z nadwyżką  

Co więcej, polscy producenci bardzo dobrze wykorzystali czas pandemii, weszli w zerwane łańcuchy dostaw. Polskie meble sprzedają się jeszcze lepiej na całym świecie. Warto wspierać przemysł meblowy poprzez otwarcie sklepów - podkreślił Jarosław Gowin.

Branża meblarska posiada duży potencjał eksportowy i utrzymanie jego pozycji jest kluczowe dla polskiej gospodarki – podkreślił wicepremier Jarosław Gowin.(jagienka.michalik@sadeczanin.info fot. gov.pl)Dziękujemy za przesłanie błędu