Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 czerwca. Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana
22/07/2022 - 13:50

Paliwo drogie również poza Polską, choć… ceny nie dla wszystkich są takie same

Wiele osób podczas wakacji podróżuje po różnych krajach Europy. Zawsze zwracamy wówczas uwagę, ile kosztuje w nich paliwo. Niezwykle ciekawym przypadkiem są Węgry, gdzie choć jest taniej, to jako obcokrajowcy zapłacimy więcej. Drożej niż w naszym kraju jest także w Niemczech.

Ceny paliwa są w dalszym ciągu bardzo głośnym tematem. Obecnie na stacjach w naszym kraju musimy zapłacić około 7,50 zł za benzynę i 7,60 za olej napędowy. Mimo że jest nieco taniej niż jeszcze kilka tygodni temu, to znacznie drożej niż chociażby przed rokiem.

Wiele osób zwraca na to szczególną uwagę w okresie wakacyjnym. Podróżujemy przecież w tym czasie po różnych krajach europejskich. Przy tej okazji obserwujemy także, ile kosztuje tam paliwo.

Jak sytuacja wygląda w porównaniu z naszym krajem? Na Węgrzech zarówno za benzynę, jak i Diesel zapłacimy około 480 forintów. W przeliczeniu na złotówki (kurs to 0,012 zł) daje nam to około 5,76 zł. Wychodzi zatem taniej. Jest to maksymalna cena, za jaką można sprzedawać paliwo w tym kraju, o czym zdecydował tamtejszy rząd. Okazuje się jednak, że obcokrajowcy zapłacą znacznie więcej. Podana cena dotyczy tylko obywateli Węgier. Przyjezdni będą musieli wydać ponad 9 zł. To dużo więcej niż w naszym kraju.

Z kolei w Niemczech paliwo E10 (ograniczające emisję dwutlenku węgla) kosztuje 1,77 euro, co daje około 8,40 zł. Diesel to z kolei koszt 1,94 euro, a więc 9,25 zł. Również w tym przypadku jest zatem drożej niż w Polsce. Niedawno pisaliśmy o cenach paliwa na Słowacji. Więcej na ten temat TUTAJ. ([email protected], fot.: czytelnik, MP)Dziękujemy za przesłanie błędu