Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 8 grudnia. Imieniny: Delfiny, Marii, Wirginiusza
08/08/2012 - 09:08

Parafia z Muszyny dostała miliony na „Ogrody biblijne”

Parafia św. Józefa Oblubieńca z Muszyny dostała ponad 2,5 mln zł dotacji na budowę „Ogrodów biblijnych”. To ma być pierwszy tego typu obiekt na Sądecczyźnie i jeden z trzech w Małopolsce. Część pieniędzy w ramach dotacji przekaże Bruksela a nieco ponad milion złotych dołoży budżet państwa. Inwestycja oparta na wartościach duchowych, ma też być po prostu turystycznym produktem, który przyciągnie turystów.
 Projekt „Ogrody biblijne jako nowy produkt turystyczny” znalazł się na liście projektów wybranych przez Zarząd Województwa Małopolskiego do dofinansowania w ramach konkursu „Rozwój produktów i oferty turystycznej regionu Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013”. Całkowity koszt budowy ogrodów to 3,7 mln. Dofinansowanie stanowi znaczącą część tej kwoty: 2, 5mln zł. Na dotację składa się 1,4 mln zł z funduszu unijnego a ponad milion złotych pochodzi z budżetu państwa.
- Dostałem już pisemną informację, potwierdzającą otrzymanie przez nas dotacji. To ważne, bo bez niej nasz pomysł nie miałby szans na realizację. Teraz trzeba ostro wziąć się do pracy. Umowę o przekazaniu pieniędzy podpiszemy lada dzień. Jeszcze w tym roku chcemy opracować dokładny projekt, a prace powinny ruszyć w 2013 roku. Mam już nawet wykonawców, więc zaoszczędzimy sporu czasu na poszukiwaniu odpowiednich firm – powiedział nam ksiądz Paweł Stabach, proboszcz parafii św. Józefa.

Ogrody zajmą prawie hektar działki przylegającej do kościoła. Proboszcz planuje, że będzie się w nim znajdować m.in.: gorejący krzew, miniaturka Świątyni Jerozolimskiej i sadzawka Siloe. Będzie to centrum ekumeniczne, ale o nowoczesnym charakterze. - Ogrody będą mieć charakter interaktywny, na przykład każdy będzie mógł wejść do sadzawki, jak biblijny niewidomy – wyjaśnia proboszcz.
Specjalnie dla osób niewidzących powstaną miniaturki budowli. Dla dzieci będzie kącik, w którym dowiedzą się ciekawostek na temat roślinności znajdującej się w ogrodzie. Turyści będą mogli zwiedzić ogród z przewodnikiem, w grupie lub w samotności ze słuchawkami na uszach i lektorem.

BOS
Fot: na zdjęciu Ogród Biblijny Caritas u w Myczkowicach. Jak będzie wyglądał ten w Muszynie?
 Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu