Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 2 sierpnia. Imieniny: Gustawa, Kariny, Stefana
06/06/2019 - 13:25

Pętla rowerowa łączy nadpopradzkie uzdrowiska ze Słowacją

Uzdrowiska Doliny Popradu oraz słowackie łączone są trasą rowerową. Obecnie przy budowie kolejnego odcinka EuroVelo intensywne prace prowadzone są w Miliku, Andrzejówce i Muszynie.

Nad Popradem, na pograniczu polsko-słowackim powstaje ponad 230- kilometrowa trasa dla rowerzystów. Docelowo szlak połączy uzdrowiska i miejscowości turystyczne, w tym Krynicę-Zdrój, Muszynę, Piwniczną-Zdrój, Szczawnicę oraz Bardejów i Starą Lubownię.

Trasa przebiega przez parki narodowe i krajobrazowe, obejmuje najcenniejsze zabytki architektury drewnianej, pijalnie i źródełka wody mineralnej.

Wyznaczona trasa przebiega od dworca PKP w Muszynie, gdzie trwają aktualnie intensywne prace budowlane, poprzez Zapopradzie, dalej granicą polsko-słowacką Legnava - kładka–Milik-Andrzejówka–Andrzejówka-Ługi–kładka-Mały Lipnik-Sulin-Zavodie Medzibrodie -Mnisek. W ten sposób połączy się z odcinkiem EV11 w kierunku Nowego Sącza.

Obecnie prace na odcinku za stacją PKP w Andrzejówce (około 1,5 km) są na ukończeniu. Wybudowano wzmocnienia, barierki ochronne oraz podbudowę, kładziony jest asfalt.

Rozpoczęto też budowę całkiem nowego traktu, wzdłuż drogi wojewódzkiej 971, między torami kolejowymi a Popradem.

To kontynuacja oddanego w tamtym roku wyasfaltowanego, kilometrowego odcinka w Andrzejówce za stacja PKP, za torami.

Trwające prace połączą Andrzejówkę z Milikiem do punktu, w którym jeszcze w tym roku wybudowana zostanie nowa kładka pieszo-rowerowa na Popradzie. Odcinek między kładkami w Andrzejówce i Miliku wyniesie około 4,5 km.

Od kilku lat kładka łączy Żegiestów z Sulinem na Słowacji.

(MK) fot. aut.Dziękujemy za przesłanie błęduMiesięcznik Sądeczanin sierpień 2021