Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
13/12/2013 - 13:00

Piaskarki podglądane okiem „Wielkiego Brata”. Powiat gorlicki przygotowany do zimy.

Przygotowanie do zimy służb, inspekcji i straży było głównym tematem posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Gorlickiego. Omówiono także stopień realizacji projektu transgranicznego pn. „Budowa systemu monitoringu bezpieczeństwa drogowego i środowiskowego w turystycznym obszarze nadgranicznym powiatu gorlickiego i kraju preszowskiego” .
Powiatowy Zarząd Dróg w Gorlicach nadzoruje 313 km dróg powiatowych tj. 53 drogi na terenie całego powiatu gorlickiego przy których znajduje się 35 km chodników. Zimowym utrzymaniem, podobnie jak w roku ubiegłym, zajmuje się 7 wykonawców wyłonionych w drodze przetargu na okres 3 lat. Całodobowy dyżur pełni i informacje na temat utrudnień na drogach powiatowych przyjmuje Obwód Drogowy w Libuszy. Ponadto w godzinach od 3 rano do 19 wieczorem w warunkach normalnych lub całodobowo w sytuacjach ekstremalnych dyżur sprawują także drogowcy w Uściu Gorlickim. Oni także prowadzą całodobowy monitoring 16 jednostek zajmujących się zimowym utrzymaniem dróg powiatowych w terenie. W tym roku w celu lepszej kontroli nad systemem odśnieżania i rzetelnością pracy wykonawców w ich samochodach założone zostały GPS-y oraz optyczne czujniki posypu.
- Wszystkie piaskarki są wyposażone w nadajniki GPS, na ekranie monitora w centrali można cały czas obserwować czy samochód się porusza i jaką jedzie trasą - mówi zastępca dyrektora PZD w Gorlicach, Jan Filipiak. – Dodatkowo z tyłu piaskarek zamontowane są laserowe czujniki, które przekazują do centrali informacje, czy sypie się piasek, czy nie. Podobne czujniki przekazują również informację z pługów śnieżnych – czy lemiesz jest opuszczony czy nie. Nawet, jeżeli na chwilę zostanie utracony zasięg GSM, te informacje są zapisane i dotrą do centrali – dodaje Jan Filipiak.
Komendanci Policji i Straży zwracali uwagę na konieczność zwiększonej troski o osoby potrzebujące pomocy, ludzi chorych, starszych, bezdomnych, pod wpływem alkoholu. Przypomnieli, że schronisko dla osób bezdomnych znajduje sie w Nowym Sączu przy ul. Szewskiej. Przestrzegali przed łowieniem ryb i urządzaniem dzikich lodowisk na zalewie w Klimkówce czy innych akwenach. Ostrzegali przed skutkami źle działających urządzeń grzewczych, które mogą spowodować zaczadzenie lub pożar. Przypominano także o obowiązku usuwania śniegu oraz zwisających sopli lodowych z dachów. Ostrzeżono ponadto przed ciągle pojawiającym się i niebezpiecznym zjawiskiem wścieklizny u lisów i zagrożeniem jakie ta choroba stanowi dla ludzi.
Na temat przygotowania powiatu do funkcjonowania w ekstremalnych warunkach zimowych wypowiadali się: dyrektor Powiatowego Zarządu Drogowego Marek Machowski, Komendant Powiatowy Policji insp. Michał Gawlik, zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej st. kap. Bohdan Białoń, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Aleksander Górski i Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Maria Bryg.
Koordynator Zespołu ds. Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Maria Gubała przekazała Komisji Bezpieczeństwa i Porządku informacje na temat realizacji projektu transgranicznego pn. „Budowa systemu monitoringu bezpieczeństwa drogowego i środowiskowego w turystycznym obszarze nadgranicznym powiatu gorlickiego i kraju preszowskiego”. Zaznaczyła, ze w ramach projektu powstaje strona internetowa, na której znajdą się m.in. informacje o ewentualnych zagrożeniach mogących pojawić się na terenie powiatu gorlickiego. Na stronie można będzie także „podglądać” obrazy z kamer rozmieszczonych w terenie przygranicznym po stronie polskiej i słowackiej oraz dane dotyczące pogody, stanu powietrza i monitoringu powodziowego. Strona będzie dostępna przez portal powiatu gorlickiego.
JG
Źródło i fot.: SP w Gorlicach
 






Dziękujemy za przesłanie błędu