Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 23 czerwca. Imieniny: Albina, Wandy, Zenona
04/04/2023 - 07:15

Piekarnie i cukiernie od kwietnia mniej zapłacą za gaz. Jest warunek. Trzeba złożyć wniosek do ZUS

Odkąd w górę poszybowały ceny prądu i gazu małe piekarnie, także te w Nowym Sączu, ledwie zipią. Dobijają je wysokie rachunki. Czy teraz złapią oddech? Rząd rzucił przedsiębiorcom koło ratunkowe. Z początkiem kwietnia stawki za błękitne paliwo są niższe. Żeby skorzystać z preferencyjnej stawki, trzeba złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jakie będą nowe, obniżone stawki za gaz?

Cena gazu ma być utrzymana na poziomie 200,17 zł za megawatogodzinę. Wedle zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego z początku lutego, obniżone stawki będą obowiązywać do końca roku. Jak wyjaśnił szef rządu, to gwarancja na zasadzie de minimis czyli na tyle niskiej wartości, że nie narusza konkurencji. To jest procedura unijna i musimy się jej trzymać - zaznaczył  Morawiecki.

Z cenowej zniżki mogą skorzystać tylko małe rodzinne piekarnie jeżeli wykorzystują piec ogrzewany paliwem gazowym. - Nie chcemy wspierać ogromnego biznesu, czyli na przykład wypieków w marketach – mówił miesiąc temu minister  rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Żeby skorzystać z preferencyjnej stawki, trzeba złożyć wniosek do ZUS

- Można  to zrobić tylko drogą internetową, przez Platformę Usług Elektronicznych Zakładu –mówi Anna Szaniawska z biura prasowego  małopolskiego oddziału Zakładu. - Do wniosku trzeba dołączyć fakturę za gaz.  Pomoc dotyczy rachunków, które obejmują okres nie wcześniejszy niż kwiecień. Termin na złożenie wniosku RPG to trzydzieści  dni od wystawienia faktury. Każdy wniosek o stosowanie ceny maksymalnej może dotyczyć wyłącznie jednej faktury – dodaje rzeczniczka.

Jakie warunki trzeba spełnić

- Przedsiębiorcy  powinni  wykazać, że na koniec grudnia ubiegłego roku rodzaj ich przeważającej działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) był oznaczony kodem 10.71.Z – tłumaczy Szaniawska. - Ich i przychód z działalności w jednym z dwóch miesięcy kalendarzowych, poprzedzających bezpośrednio miesiąc złożenia wniosku, pochodził w co najmniej pięćdziesięciu  procentach  ze sprzedaży wyprodukowanego pieczywa, świeżych wyrobów ciastkarskich lub ciastek.

Jest jeszcze jeden warunek – dodaje rzeczniczka. -  Aby ZUS przyznał pomoc, na dzień złożenia wniosku przedsiębiorca nie może mieć zaległości podatkowych i składkowych oraz musi mieć limit pomocy de minimis. Do wniosku trzeba też załączyć dokumenty dotyczące pomocy publicznej.

Jeśli pracownik ZUS będzie mieć wątpliwości, skontaktuje się z przedsiębiorcą telefonicznie lub przez PUE ZUS. W przypadku odmownej decyzji w sprawie ceny maksymalnej gazu, przedsiębiorca za pośrednictwem ZUS będzie mógł odwołać w ciągu miesiąca od złożenia decyzji.

Z rządowej pomocy dla piekarni i cukierni, mającej przeciwdziałać wysokim cenom energii, może skorzystać  ponad 3 tys. przedsiębiorców, ocenia ministerstwo rozwoju i technologii. Maksymalna cena za gaz  to rozwiązanie, które pozwoli obniżyć ceny surowca nawet trzykrotnie – wskazał w komentarzu dla PAP szef resortu Waldemar Buda.  ([email protected]) fot. gov.plDziękujemy za przesłanie błędu