Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
28/09/2018 - 13:45

Piekielna linia Podłęże-Piekiełko. Co z tym przetargiem na inwestycję

Piekielna linia, taki przydomek powoli zyskuje sobie trasa kolejowa Podłęże-Piekiełko, o której wszyscy mówią, a której ciągle nie ma. Kiedy z końcem lipca pojawiła się informacja, że w rozstrzygniętym już przetargu na przygotowanie dokumentacji inwestycji, został unieważniony wybór najkorzystniejszej oferty, znowu na drodze do inwestycji najeżonej ciągłymi trudnościami został wykonany krok w tył. Teraz są kolejne, lepsze wiadomości.

Polskie Linie kolejowe, które pilotują inwestycję właśnie poinformowały, że oferta na przygotowanie  dokumentacji inwestycji właśnie została klepnięta.

- Po rozpatrzeniu odwołania złożonego przez jedną z firm do Krajowej Izby Odwoławczej dokonaliśmy ponownego wyboru oferty. Podobnie jak poprzednim razem za tę najkorzystniejszą  uznaliśmy ofertę konsorcjum firm Egis Rail -  mówi  Dorota Szalacha z biura prasowego PLK.

Czytaj też Awantura o Podłęże-Piekiełko. Co poseł Czerwiński wyssał z brudnego palca?

Przypomnijmy, że w przetargowe szranki stanęła też polska firma Aecom, która swoją ofertę wyceniła na 208,5 mln zł oraz francuska Egis Rail, która za przygotowanie dokumentacji inwestycji chciała 221,4 mln. Polskie Linie Kolejowe wybrały droższych Francuzów, uznając ich ofertę za najkorzystniejszą.

Według harmonogramu jej przygotowanie ma się zakończyć do 2021 roku i obejmuje opracowanie dokumentacji projektowej inwestycji.Firma, która ostatecznie wygra przetarg, musi dostarczyć kolei opracowania niezbędne do wykupu gruntów i wykonania robót budowlanych.

Czytaj też Nowa linia kolejowa Podłęże-Piekiełko o krok bliżej. Optymizm wymieszany z katastrofą

Jak wyjaśniają PLK będzie to między innymi koncepcja programowo-przestrzenna , projekty budowlane i wykonawcze oraz decyzje administracyjne, takie jak lokalizacja, pozwolenie na budowę czy pozwolenia wodnoprawne. Muszą być też gotowe materiały przetargowe, wymagane do ogłoszenia postępowań na roboty budowlane. To wszystko składa się na pierwszy etap inwestycji, co ma kosztować 311,7 mln złotych. Finansowanie tego etapu, jest już zapewnione ze środków krajowych

Etap drugi, zaplanowany na lata 2020-2024, obejmuje modernizację liczącej 75 kilometrów  linia między Chabówką a Nowym Sączem, która zakłada wybudowanie ponadkilometrowej estakady oraz dwóch tuneli o łącznej długości 5,8 km. Trasa, która będzie jak nowa, pozwoli pociągom jechać z prędkością 120 kilometrów na godzinę.

CzytajteżJak goniliśmy ministra i co z tego wyszło

Trzeci etap inwestycji, który ma być realizowany od 2020 do 2027 roku, to budowa nowej linii liczącej 58 kilometrów, łączącej Podłęże z Tymbarkiem i Mszaną Dolną, na której pociągi pojadą 160 kilometrów na godzinę.

[email protected] fot. podleze-piekielko.pl







Dziękujemy za przesłanie błędu