Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
21/05/2022 - 14:30

Piszą czarny scenariusz. Może nam zabraknąć żywności przez wojnę na Ukrainie

Trwająca wojna na Ukrainie, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 r., powoduje rozległe ofiary śmiertelne, niszczenie infrastruktury cywilnej i innej infrastruktury krytycznej, utratę milionów źródeł utrzymania, oraz wywołanie masowych przesiedleń ludności (ponad 3,6 mln osób porzuciło domy i uciekli przez granice w bezpieczne miejsce, a ponad 7 milionów ludzi jest wewnętrznie przemieszczonych). Wojna doprowadziła również do ogromnego – i dalszego pogorszenia – kryzysu bezpieczeństwa żywnościowego na Ukrainie, a co za tym idzie w Europie i na swiecie

Jeszcze przed wojną na Ukrainie międzynarodowe ceny żywności osiągnęły najwyższy poziom w historii, głównie ze względu na warunki rynkowe, ale także ze względu na wysokie ceny energii, nawozów oraz inne środki produkcji rolnej i usługi spowodowane wzrostem popytu wynikającym z planu naprawy. W marcu 2022 r. ceny żywności, według FAO Indeksu cen żywności,  osiągnęły nowy historyczny rekord w warunkach nominalnych i rzeczywistych. W ujęciu nominalnym był on o 33,6 proc. wyższy od poziomu sprzed roku. i o 12,6 proc. wyższy niż poprzedni szczyt miesiąc wcześniej.

Nowo odkryty wzrost międzynarodowych cen żywności wynika z faktu, że zarówno Federacja Rosyjska, jak i Ukraina jest znaczącym graczem w dostawach żywności i produktów rolnych na rynki światowe. W 2021 r. eksport pszenicy z Federacji Rosyjskiej i Ukrainy stanowił około 30 proc. rynku światowego. Od 2016/17 do 2020/21 udział Ukrainy w światowym eksporcie kukurydzy wynosił średnio 15 procent, co czyni go czwartym co do wielkości eksporterem kukurydzy na świecie. Eksport oleju słonecznikowego z obu krajów stanowił 63 proc. światowego eksportu w 2021 r. Federacja Rosyjska jest również kluczowym eksporterem nawozów; w 2020 r. uplasowała się jako główny eksporter nawozów azotowych, drugi wiodącym dostawcą potasu i trzecim co do wielkości eksporterem nawozów fosforowych.

Oba kraje są również kluczowymi dostawcami żywności i nawozów dla członków FAO w Europie i regionie Azji Środkowej (ECA). Pięć krajów członkowskich ECA otrzymuje ponad 40 procent całości import żywności z Federacji Rosyjskiej i Ukrainy. Kolejne pięć krajów ECA otrzymuje więcej ponad 80 procent importu pszenicy z obu krajów. Kraje te są zatem bardzo narażone na skutki wojenne.

Istnieje coraz więcej dowodów na to, że skutki wojny rozprzestrzenią się poza granice regionu, coraz większe wyzwanie dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego, w szczególności dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji grupy ludności i kraje o niskich dochodach zależne od importu żywności. Kraje te znajdują się w potrzeba specjalnej pomocy, która mogłaby być zapewniona za pośrednictwem Instrumentu Finansowania Importu Zywności (FIFF) proponowanej przez FAO. Ponadto FAO proponuje pięć innych planów radzenia sobie z obecną sytuacją.

We wtorek rozpoczela się 33 sesja Regionalnej Konferencji FAO, czyli Organizacji Narodow Zjednoczonych do spraw Wyzywienia i Rolnictwa dla Europy.  W inauguracji łódzkiej konferencji FAO uczestniczyli m.in. dyrektor generalny FAO Qu Dongyu, przedstawiciele polskiego rządu: wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk oraz szef MSZ Zbigniew Rau a także unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

W przemówieniach inaugurujących sesję podkreślano znaczenie debaty o konsekwencjach agresji Rosji na Ukrainę dla światowego rolnictwa i gospodarki żywnościowej. Otwierający konferencję dyrektor generalny FAO Qu Dongyu zwrócił szczególna uwagę na fakt,  że rośnie znaczenie naszego kraju w produkcji żywności. „Polska stała się jednym z ważniejszych krajów dla rolnictwa” – zaznaczył. „Jest to również jedno z najbardziej konkurencyjnych państw dla rolnictwa i produkcji żywności w Europie” – wskazał szef FAO.

W łódzkim spotkaniu wziął udział także komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, który w swoim przemówieniu zaakcentował wyzwania czekające producentów żywności w Europie Środkowo-Wschodniej. Zapowiedzial, iz Komisja Europejska wyda wkrotce komunikat w tej sprawie i przedstawi plan swoich działań, w jaki sposób sama Komisja i państwa członkowskie mogą pomóc w zapewnieniu eksportu ukraińskich zbóż, w takie regiony świata jak Bliski Wschód i Afryka. Dodal tez, ze Unia Europejska  musi też przemyśleć naszą strategię długofalową, jak wzmacniać bezpieczeństwo żywnościowe wobec tych trudnych wyzwań”

Niedawno tez,  Szef Swiatowej Organizacji ds. Zywnosci, David Beasley,  powiedział – „ Jeśli porty w regionie Odessa nie otworzą się natychmiast, wystąpią dwie rzeczy: Po pierwsze, będziemy mieli upadek rolnictwa na Ukraine. Po drugie, głód będzie wisiał na całym świecie. Żywność musi się przemieszczać, porty muszą zostać ponownie otwarte, a to musi nastąpić TERAZ.”

Jak swiat poradzi sobie z ta dramatyczna konsekwencja wony rosyjsko-ukrainskiej? Czy Polska może stać się nowym „spichlerzem Europy”? Czy rzeczywiście moze nam grozic swiatowy glod lub hiperboliczny wzrost cen zywnosci? fAna Górska ISW fot.: Twitter/ Osinttechnical,







Dziękujemy za przesłanie błędu