Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
16/06/2021 - 12:35

Piwniczna-Zdrój: miasto i gmina potrzebują większej pomocy po pandemii

Gmina Piwniczna-Zdrój wyjątkowo dotkliwe odczuła skutki epidemii COVID-19, bo przecież mieszkańcy żyją tu przede wszystkim z turystów. Jak się zatem tu żyje? Zajrzeliśmy do opublikowanego właśnie raportu o stanie gminy za 2020 rok i mamy odpowiedź w liczbach. Dane nie są optymistyczne - po pandemii nie działa aż 138 firm, a bezrobocie rośnie.

Piwniczna-Zdrój: po pandemii nie działa aż 138 firm a bezrobocie rośnie

Podczas kolejnych lockdownów w Piwnicznej-Zdroju branża turystyczna nie ukrywała: jest źle, bardzo źle, sporo firm związanych z usługami świadczonymi turystom może nie przetrwać pandemii. Burmistrz Dariusz Chorużyk w pewnym momencie wprost przyznał, że samorządowi skończyły się możliwości wsparcia branży, z której żyje. Jak to się przełożyło na tutejszy rynek zatrudnienia, na liczbę firm? Zaglądamy do raportu o stanie gminy za 2020 rok, pierwszy taki pandemiczny rok w naszym kraju.

Zacznijmy od bezrobocia. Jak czytamy w raporcie w gminie Piwniczna-Zdrój na 1000 mieszkańców pracuje ponad 100 osób. Około 54 procent wszystkich pracujących ogółem stanowią kobiety, a ok. 46 procent to mężczyźni. Takie są dane Głównego Urzędu Statystycznego z 2019 roku.

W 2020 zarejestrowanych były tu 6 404 osoby – stan na 31 grudnia 2020 r. wg informacji Powiatowego Urzędu Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego). 278 bezrobotnych stanowiły kobiety, a 126 to byli mężczyźni. Kolejnych 61 mieszkańców gminy posiadało prawo do zasiłku.

Bardziej szczegółowo? 14 bezrobotnych to osoby w okresie do 12 miesięcy od dnia ukończenia nauki, 88 nie ma kwalifikacji zawodowej, 58 nie ma żadnego doświadczenia zawodowego.

79 osób bezrobotnych to kobiety, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka – 79 osób. W zbiorze 404 osób bezrobotnych znalazły się 352 osoby będące w szczególnej sytuacji na rynku pracy w tym: do 30 roku życia – 123, do 25 roku życia – 57, długotrwale bezrobotne – 212,  powyżej 50 roku życia – 94, posiadające co najmniej jedno dziecko do 6 roku życia – 111, niepełnosprawni – 16.

Bezrobotni z terenu Piwnicznej-Zdroju stanowili w 2020 roku ok. procent wszystkich bezrobotnych z terenu powiatu nowosądeckiego. Najbardziej alarmujące jest to, że w stosunku do 2019 na terenie samorządu piwniczańskiego ilość osób bezrobotnych wzrosła o 58.

A co z piwniczańskimi firmami? Jak sobie radziły z pandemią w zeszłym roku? Z raportu Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – CEIDG, w 2020 roku dokonano 505 wpisów dotyczących działalności gospodarczej w tym m.in.: 98 wniosków o założenie działalności przez podmioty gospodarcze, 39 wniosków o zakończenie działalności gospodarczej, 54 wnioski o wznowienie działalności, 211 wniosków o zmianę w działalności gospodarczej, 99 wniosków dotyczyło zawieszenia prowadzonej działalności. Martwią dwie liczby, ta o zakończeniu i zawieszeniu działalności. To nie jest dobry sygnał dla piwniczańskiej społeczności.

Teraz ciekawostka - ponad 74 procent przedsiębiorców prowadzących działalność na terenie gminy Piwniczna-Zdrój to mężczyźni.

- Jeżeli chodzi o strukturę rodzajową gospodarki gminy według Polskiej Klasyfikacji Działalności 2007, największy liczebny udział prezentuje sekcja F (Budownictwo), w której zarejestrowano 336 podmiotów. Drugim najliczniej reprezentowanym sektorem gospodarki gminy jest sekcja G (Handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle) reprezentowany przez 88 podmiotów – czytamy dalej w opracowaniu.

- Trzecią pozycję zajmuje sekcja M (Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna) – 44 podmioty. Kolejne pozycje w przedmiotowej klasyfikacji zajmują sekcja I (Działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi) i sekcja H (Transport i gospodarka magazynowa), odpowiednio 35 i 34 podmioty – podaje raport.

28 kolejnych podmiotów zajmuje się przetwórstwem, 22 – działalnością usługową, 19 – opieką zdrowotną i pomocą społeczną, w branży komunikacyjnej i informacyjnej działa 17 firm, w edukacji – 15. Co ciekawe tylko jedna firma zajmuje się obsługą rynku nieruchomości, 4 działalnością rozrywkową i kulturalną, 5 – ubezpieczeniami i finansami, ale aż 10 działa w rolnictwie, leśnictwie, łowiectwie i rybactwie.

Cóż, nie są to liczny, które mogą napawać większym entuzjazmem a jednocześnie na terenie gminy powstają kolejne inwestycje związane choćby z turystyką. Jak na to popatrzą radni? Dowiemy się podczas debaty nad raportem o stanie gminy 2020 i przy głosowaniu nad udzieleniem burmistrzowi Dariuszowi Chorużykowi absolutorium. Cały raport dostępny jest TUTAJ. ([email protected] Fot.: ES)







Dziękujemy za przesłanie błędu