Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 sierpnia. Imieniny: Alfreda, Maksymiliana, Selmy
16/01/2018 - 17:00

Piwniczna-Zdrój: W budżecie 2018 na gminne drogi jest tylko 400 tysięcy a na turystykę ponad 2 miliony !

Gmina Piwniczna-Zdrój ma budżet na 2018 rok. Po wczorajszym (15 stycznia), kolejnym już posiedzeniu w tej sprawie, stosunkiem osiem do siedmiu radni przyjęli propozycję burmistrza. Co z tego wyniknie dobrego dla mieszkańców gminy? W infrastrukturę drogową gmina zainwestuje bezpośrednio zaledwie ok. 400 tys. zł.

- Informujemy, że w wyniku wznowienia obrad Rady Miasta w dniu 15.01.2018 r. budżet Gminy na rok bieżący został uchwalony stosunkiem głosów 8:7 – ten lakoniczny komunikat na stronie Urzędu Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój zamyka gorącą dyskusję jaka ostatnio przetoczyła się przez gminę w sprawie najważniejszej dla samorządu uchwały.

O przyczynach, dla których radni aż trzy razy odkładali głosowanie pisaliśmy w publikacji "Która kura dziobie, którego koguta". Piwnicznej wojenka o budżet

Co ostatecznie wywalczyli dla mieszkańców? Budżet jest w tym zakresie bardzo skromny. Gmina chce przeznaczyć na inwestycje zaledwie niecałe 9 i pół miliona złotych. Z tego zaledwie 400 tysięcy wydatkowane zostanie na drogi gminne. Jak to wygląda w szczegółach?

Na naprawę dróg gminnych uszkodzonych po ulewach w sołectwie Zubrzyk gmina chce wydać  17 tys. 500 zł. Opracowanie dokumentacji przebudowy wjazdu na drogę wewnętrzną na ul. Węgierskiej w Piwnicznej-Zdroju – kosztować będzie 2 tys. 500 zł. Remont drogi na osiedlu Zapotok ma pochłonąć 32 tys. zł

Remont drogi „Do Klińca” w sołectwie Głębokie oszacowano na ok. 5 tys. zł, remont drogi „Za Górę”  na 6 tys. 500 zł. Remonty dróg gminnych na terenie sołectwa Młodów wyceniono na prawie ok. 17,5 tys. zł, w sołectwie Wierchomla na ten sam cel zarezerwowano 12 tys. 200 zł a w Łomicy-Zdrój około 6 tys. 800 zł. Łomnica dostanie też 10 tys. na zagospodarowanie terenu wokół tutejszego oczka wodnego.

Zobacz też: "Która kura dziobie, którego koguta". Piwnicznej wojenka o budżet

Większość wydatków drogowych w sołectwach opiera się o fundusz sołecki. Jeśli radni nie uchwaliliby mimo zastrzeżeń budżetu, Młodów, Wierchomla, łomnica musiałby się w ogóle obejść smakiem.

Kolejne 200 tysięcy ma pochłonąć dotacja celowa - pomoc finansowa dla powiatu na Przebudowę drogi powiatowej nr K 1520 w Piwnicznej-Zdroju - ul. Szczawnicka.

W budżecie wpisano również „Zagospodarowanie terenu Nakła wraz z budową kładki pieszo-rowerowej przez rzekę Poprad w uzdrowisku Piwniczna-Zdrój”. Przedsięwzięcie ma pochłonąć ponad 1 mln 200 tys. zł.            

Co z resztą infrastruktury komunalnej gminy?

Lwią część pieniędzy na inwestycje pochłoną przedsięwzięcia związane z ochroną środowiska a dokładniej rozbudową sieci kanalizacyjnej i budową oczyszczalni ścieków, na które przeznaczono aż ok. 3,8 mln zł. Za te pieniądze przeprowadzona będzie m.in. Rozbudowa oczyszczalni ścieków i sieci kanalizacji sanitarnej - Borownice 1 i 2, Międzybrodzie oraz rozbudowa oczyszczalni ścieków w Piwnicznej – Zdroju.      Z kolei Na wykonanie projektu sieci wodociągowej do przysiółka Stelmachy na osiedlu Majerz gmina przeznaczyła 25 tys. zł.

Na cele związane z turystyką samorząd planuje wydać ok. 2 mln 100 tys. zł. Chodzi oczywiście o budowę kolejnych ścieżek rowerowych i miejsc rekreacyjnych dla rodzin na terenie gminy i samym uzdrowisku Dla porównania remont basenu w Radwanowie kosztować będzie 550 tys. zł.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)