Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 25 września. Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa
04/12/2019 - 11:40

Piwniczna-Zdrój zarobi na statusie uzdrowiska niezłe pieniądze

W ślad za przyjęciem nowych stawek opłat – uzdrowiskowej i miejscowej gmina Piwniczna-Zdrój powinna zarobić w 2020 roku aż 385 tysięcy złotych. Przy okazji znany jest już aktualny wykaz podmiotów uprawnionych do pobierania tych opłat.

Samorządy, które mają status uzdrowiska mają prawo do pobierania od przyjezdnych: kuracjuszy i turystów tzw. opłaty uzdrowiskowej. Stawka waloryzowana jest odgórnie co roku z uwzględnieniem inflacji i wzrostu cen przy czym stawka maksymalna, którą można pobierać na terenie Polski ustalana jest na drodze rozporządzenia. W 2019 roku górny próg wynosił 3,20 zł od osoby za dobę. Już wiadomo, że w 2020 roku zostanie on podniesiony. W ślad za tym radni gminy Piwniczna Zdrój przyjęli nową stawkę, która będą obowiązywać na terenie tego samorządu już od 1 stycznia przyszłego roku. I tak za każdą rozpoczętą dobę pobytu na terenie uzdrowiska trzeba będzie zapłacić 3,5 zł.

Zobacz też: Piwniczna-Zdrój: inwestują tu aż 10 milionów! Widać efekty? [ZDJĘCIA/WIDEO]

Przy okazji gmina uaktualniła listę sanatoriów, pensjonatów, kwater a przede wszystkim uzdrowisk, które tę kwotą mogą pobierać. Lista dostępna jest w uchwale, której treść zamieściliśmy TUTAJ.

Warto zaznaczyć, że według założeń gmina w 2020 roku zarobi na opłacie uzdrowiskowej aż 300 tysięcy złotych, które zasilą budżet gminy.

Ale na tym nie koniec finansowych regulacji. Samorządy o wyjątkowych walorach klimatycznych i krajobrazowych mają również prawo do pobierania od przyjezdnych korzystających z komercyjnych noclegów tzw. opłaty miejscowej. Jej maksymalna wysokość na dany rok ustalana jest tak samo jak w przypadku opłaty uzdrowiskowej. W 2020 przyjezdni będą musieli płacić za pobyt na terenie gminy Piwniczna-Zdrój dodatkowo 2,2 zł. To i tak kwota niższa o 6 groszy od tej przyjętej jako górna w 2019 roku. I tu dodatkowo radni zaktualizowali listę podmiotów uprawnionych do jej pobierania. Znaleźć ją można TUTAJ. Ile pieniędzy wpłynie z tego tytułu do kasy samorządu? 85 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe

PARTNERZY AKCJI