Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
12/05/2021 - 10:35

PKN Orlen przejmie Lotos i PGNiG. Powstanie wielki koncern multienergetyczny

O tym co dla Polski, regionów i spółek oznacza przejęcie przez Orlen Lotosu i PGNiG mówili na dzisiejszej konferencji prasowej wicepremier i minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin oraz prezes zarządu PKN Orlen Daniel Obajtek.

Orlen

W środę, 12 maja, odbyła się konferencja prasowa Ministerstwa Aktywów Państwowych i PKN Orlen. Tematem spotkania było omówienie realizowanych przez PKN Orlen projektów strategicznych. Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych oraz Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen mówili o konsolidacji trzech spółek.

Jak podkreślał Jacek Sasin, dziś realizowane są decyzje, które zostały podjęte trzy lata temu. Orlen przejął Energię, dojdzie również do połączenia z Orlenem Lotosu oraz spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG). Liderem będzie Orlen, ponieważ jest to koncern dynamicznie się rozwijający i prężnie działający na rynkach zagranicznych. Jacek Sasin wskazał, że około 60 procent dochodu PKN Orlen generowane jest poza granicami kraju. – Litwa, Czechy, Niemcy – wymieniał wicepremier. W tych krajach również można spotkać stacje stacje paliw Orlen.

Fot. Biuro Prasowe Orlenu

Według ministra aktywów państwowych, świat wciąż idzie do przodu i wymaga tego, aby Polska dysponowała silnym podmiotem, który będzie funkcjonował w obszarze energetycznym. Nasz kraj stoi w tym kontekście przed wieloma wyzwaniami jak wymagania, którym musimy sprostać, dbanie o dobro środowiska jak i konkurencja na rynku.

Jacek Sasin oraz Daniel Obajtek podkreślali jak ważne jest poszukiwanie nowych źródeł energii. Ropa naftowe, gaz ziemny czy węgle kopalne – te paliwa prędzej czy później zostaną zastąpione inną energią. Wiedzą o tym międzynarodowi gracze, na to też stawia nowy koncern multienergetyczny.

- Kto dzisiaj nie podejmie tej rękawicy, będzie skazany na porażkę. W tym wyścigu będą liczyć się tylko mocni – mówił podczas konferencji wicepremier. - Wykonujemy bardzo duży krok do przodu.

Minister podkreślał, że do poszukiwania nowych źródeł energii potrzebne są pieniądze, inwestycje i know-how. Odpowiedzią na to jest Centrum Badawczo Rozwojowe Orlenu oraz 140 miliardów złotych, które PKN Orlen przeznaczy na inwestycje.

Połączenie Orlenu z Lotosem i PGNiG pozwoli koncernowi stać się jeszcze ważniejszym graczem na rynku międzynarodowym oraz umocnić swoją pozycję w regionach. - Na tym przejęciu nikt nie straci, zyska Polska, zyska region, zyskają również firmy, które będą przejmowane – wyjaśniał Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen. – Zabezpieczamy nasz polski interes – dodał wicepremier. W Lotosie i PGNiG Skarb Państwa ma teraz większość udziałów, w Orlenie około 27 procent. Po stworzeniu multinergetycznego koncernu udziały podniosą się do 50 procent.

Fot. Biuro Prasowe Orlenu

Każda ze spółek, która wejdzie w skład nowego Orlenu będzie musiała przejść pewne zmiany, przede wszystkim jeśli chodzi o podział centrów kompetencyjnych. – Nie myślimy o żadnych grupowych zwolnieniach – podkreślał Daniel Obajtek. Kompetencje pracowników spółek są unikatowe, a przez to kluczowe do dalszego rozwoju. W przyszłości zostanie wykorzystany potencjał zarówno Orlenu, Energii, Lotosu jak i PGNiG w sektorach odpowiednich dla ich działalności. Daniel Obajtek dodał również, że nowy koncern multienergetyczny wciąż będzie się rozwijał na wybrzeżu.

Jacek Sasin mówił, że przejęcie będzie fuzją bezgotówkową oraz, że Rada Ministrów przyjęła uchwałę, która wskazuje kierunek działań nowego Orlenu. Daniel Obajtek poinformował, że proces połącznia ma być zamknięty w tym roku. (fot. Biuro Prasowe Orlenu, oprac. [email protected])







Dziękujemy za przesłanie błędu