Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
05/01/2015 - 08:17

Płaca minimalna urosła. 50 złotych na rękę

Od stycznia rosną płace minimalne. Teraz, za pełen etat pracodawca nie może zapłacić mniej niż 1750 złotych brutto. W porównaniu z minionym rokiem to wzrost o 70 złotych. Na rękę to niecałe 50 złotych.
Mimo tej podwyżki wysokość minimalnego wynagrodzenia w Polsce odbiega od europejskich standardów. Równowartość ponad tysiąca euro zarabiają Holendrzy, Anglicy, Irlandczycy, Francuzi oraz Belgowie. Gorzej niż Polacy zarabiają w Europie Bułgarzy, Rumuni i Litwini. Ich minimalna pensja wynosi mniej niż równowartość 300 euro. Niewiele większe są pensje Czechów, Estończyków, Węgrów, Słowaków i Łotyszów.

Średnie pensje i minimalna płaca od kilku lat rosną w Polsce w podobnym tempie. Płaca minimalna stanowi 44 procent przeciętnej pensji Polaków.

Wyższa płaca minimalna oznacza wyższe składki ZUS. Ci, którzy zarabiający najniższą krajową otrzymają aneksy do umów, które zwiększą ich miesięczne wynagrodzenie o 70 zł brutto. Faktycznie na rękę otrzymają niecałe 50 zł więcej. Pozostała część podwyżki trafi do budżetu państwa.

(m)
Fot. sxc.hu
 


Dziękujemy za przesłanie błędu

100 firm Sądecczyzny 2021 - katalog