Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 8 lipca. Imieniny: Arnolda, Edgara, Elżbiety
19/11/2019 - 19:30

Po cichu i bez rozgłosu jedną z największych sądeckich firm kupili Japończycy

Ta transakcja została sfinalizowana kilka miesięcy temu po cichu i bez rozgłosu. Dawny sądecki Carbon kupił wielki japoński koncern Tokai Carbon. Firma w krótkim czasie znowu zmienia właściciela. Dwa lata temu jedno z największych lokalnych przedsiębiorstw przeszło w ręce Niemców. Spółka weszła wtedy w skład koncernu Cobex, który teraz dobił targu z Azjatami. Co te zmiany oznaczają dla pracowników?


Przed głównym wejściem do budynku sądeckiej firmy produkującej katody, wykładziny wielkopiecowe i elektrody węglowe dla hut żelaza i stali na całym świecie, obok polskiej, powiewa japońska flaga. Okazuje się, że ponad cztery miesiące temu należący do Cobexu sądecki zakład  kupił japoński koncern Tokai Carbon. Transakcja odbyła się bez rozgłosu.  

Czytaj też ak naprawdę tu jest. Zbadali czy Nowy Sącz to miasto do życia dla młodych ludzi 

O jej kulisy chcieliśmy zapytać prezesa sądeckiej spółki Andrzeja Hotlosia, ale okazał się nieuchwytny.

- Pana prezesa nie ma. Proszę zadzwonić za kilka dni – słyszymy w sekretariacie. Kiedy zadzwoniliśmy ponownie, znowu zostaliśmy odesłani z kwitkiem. -  Niestety, pan prezes jest w tej chwili za granicą.

Za język udaje nam się pociągnąć kilku pracowników, którzy o piętnastej kończyli jedną ze zmian.

- Rzeczywiście zakład kupili Japończycy. Przy okazji tych zmian wpadło nam do kieszeni trochę pieniędzy. Na pożegnanie dostaliśmy jedną odprawę od poprzedniego właściciela, a na powitanie, drugą od nowego.

Ile? Tego jeden z naszych rozmówców, którzy wolą pozostać anonimowi, nie zdradza.

Jak to z tymi właścicielskimi zmianami było? Dwa lata temu Grupa SGL, do której od 1995 roku należał Carbon, sprzedała swoje zakłady w Nowym Sączu i Raciborzu funduszowi inwestycyjnemu Triton. Jak podaje portal naszraciborz.pl, wartość transakcji, opiewała na 250 mln euro. To wtedy spółka SGL Carbon Polska została przekształcona w Cobex Polska.  Teraz oba zakłady przeszły pod skrzydła japońskiego inwestora. Komunikat w tej sprawie ukazał się 17 czerwca na stronie internetowej funduszu Trition  - podaje raciborski serwis. - Japończycy dobili targu za 825 milionów euro.  

Triton podjął ten krok, aby zapewnić pomyślną i zrównoważoną przyszłość Cobex-u -   wyjaśnia Rohin Jain, doradca inwestycyjny w Triton – czytamy w komunikacie.

-Cobex pozwoli nam rozszerzyć nasz międzynarodowy zasięg i stworzyć platformę produkcyjną w Europie Wschodniej. Wspólnie zmierzamy ku pomyślnej przyszłości – mówił z kolei Hajime Nagasaka, prezes i dyrektor generalny Tokai Carbon.

Dalej czytaj na następnej stronieDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)