Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 lipca. Imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji
20/12/2018 - 19:50

Podłęże-Piekiełko: stał się cud? Jest przełom w sprawie przetargowego paraliżu

Stał się cud? Koniec z ciągnącym się prawie rok przetargowym paraliżem między dwoma konsorcjami, które walczyły o ponad dwieście milionów przeznaczonych na wykonanie dokumentacji dla budowy linii kolejowej Kraków – Podłęże – Piekiełko. Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła odwołanie jednej z firm.

Jak podaje Radio Kraków, projekt jak i prace przygotowawcze wykona, często współpracująca z PKP, spółka Egis Rail, na którą od samego początku wskazywały Polskie Linie Kolejowe.Umowa na ponad 220 milionów złotych ma zostać podpisana już w przyszłym miesiącu. Zgodnie z nią spółka ma w ciągu trzech lat wykonać projekt dla dwóch zadań.

Czytaj też No ludzie kochani! Czy do tego w Nowym Sączu potrzebny jest aż sam premier?

Przypomnijmy, że zapisana w Krajowym Programie Kolejowym inwestycja została podzielona na trzy etapy. Pierwszy, o wartości 311,7 mln złotych, obejmuje przygotowanie dokumentacji projektowej oraz wykup gruntów pod inwestycję. Finansowanie tego etapu, który ma się zakończyć w drugim kwartale 2021 roku, jest już zapewnione ze środków krajowych.

Czytaj też Czytaj też Kolej Podłęże-Piekiełko: dlaczego ten przetarg może potrwać do końca świata

Etap drugi obejmuje prace modernizacyjne linii kolejowej nr 104 Chabówka - Nowy Sącz. Ich wartość to ponad 3 mld zł. Środki na tę inwestycję są częściowo zapewnione z funduszy unijnych. To kwota 685,5 mln zł, która stanowi 22 proc. potrzebnych na ten cel środków. Trzeci etap, co ma to kosztować blisko 3,8 mld złotych, to budowa nowej linii kolejowej Podłęże - Szczyrzyc - Mszana Dolna.Na realizację tej części inwestycji jak na razie środki nie zostały zapewnione.

[email protected] fot. archiwumDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)