Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
12/08/2021 - 21:00

Pojemników na elektrośmieci w Starym Sączu nie będzie. Zostaje PSZOK

Mimo apelu radnego Grzegorza Skalskiego w Starym Sączu nie będzie dodatkowych punktów odbioru elektrośmieci. Jak tłumaczy to burmistrz Jacek Lelek?

Pojemniki na elektrośmieci? Takich w Starym Sączu nie będzie. Zostaje PSZOK

Radny Grzegorz Skalski złożył interpelację, by na terenie gminy Stary Sącz ustawić dodatkowe, odpowiednio oznakowane pojemniki na tzw. elektrośmieci, czyli komputery, wiertarki, radia, odkurzacze, suszarki, młynki do kawy, telefony, drukarki, tostery, suszarki do włosów, ale również baterie czy akumulatory. Czyli pojemniki na odpady drobne, ale co tu kryć najczęściej wymieniane.

- Charakterystyczne czerwone pojemniki na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny stanęły już na ulicach kilku miast w Polsce i są ważnym sposobem dającym możliwość bezpiecznego, szybkiego i proekologicznego oddania elektrośmieci – argumentuje Skalski.

- Tego typu działanie może wpłynąć pozytywnie na segregację śmieci na terenie naszego miasta i gminy oraz na ograniczenie wyrzucania tego typu odpadów na tak zwane „dzikie wysypiska śmieci”. Postawienie takich pojemników jest możliwe także we współpracy z organizacjami działającymi na rzecz ochrony środowiska i recyklingu odpadów, co nie obciąża budżetu gminy – zaznacza dalej.

Burmistrz Jacek Lelek mówi jednak: nie. Dlaczego? Otóż argumentację zaczyna od tego, że na terenie gminy Stary Sącz jest już kilka miejsc, gdzie takie odpady są odbierane. Chodzi przede wszystkim o Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ulicy Piaski otwarty codziennie w godzinach od 7 do 15. Baterie z kolei zbierane są w szkołach, sklepach Biedronki a nawet w samym Urzędzie Miejskim.  

Najważniejsze jest jednak to, że pomysł ustawienia takich czerwonych pojemników jest niezgodny z regulaminem utrzymania czystości w gminie uchwalonych przez radnych, ale co najistotniejsze rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia, które kolor czerwony zarezerwowało na pojemniki na odpady medyczne.

Dalej Lelek zaznacza, że podobne odpady stanowią marginalną – mowa o skali 0.5 procent – część odpadów zbieranych z terenu gminy.

- Reasumując, zastosowane na terenie gminy Stary Sącz rozwiązania techniczno-organizacyjne dotyczące odbioru i zagospodarowania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w pełni pokrywają nasze potrzeby – twierdzi zdecydowanie Lelek zaznaczając jednocześnie, że jeśli rzeczywiście jest inaczej to gmina bardziej skupi się w przyszłym roku na poprawie dostępność PSZOK i pomyśli albo o wydłużeniu godzin jego pracy, albo nawet o otwieraniu go w soboty. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info UM w SS)Dziękujemy za przesłanie błędu