Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
21/01/2023 - 10:30

Pokolenie silversów. Babcia z dziadkiem na pełnych obrotach i z niezłym bankowym kontem

Nadal pracują na pełnych obrotach, znają nowoczesne technologie, mają apetyt na życie i wcale nie oszczędzają dla swoich wnuków, a dla siebie i na swoje przyjemności. Takie jest pokolenie silversow czyli nowa generacja babć i dziadków, z całkiem niezłym stanem bankowego konta.

Stereotypowy wizerunek babci i dziadka

Świętowanie Dnia Babci i Dnia Dziadka daje pretekst ku temu,żeby przyjrzeć się  sytuacji finansowej polskich seniorów. Jaki jest ich wizerunek? Stereotypowy. To ktoś, kogo z powodu niskiej emerytury czy renty nie stać na leki i musi pożyczać pieniądze, by zapłacić rachunki.  Jak pokazuje dotyczący konsumenckich płatności raport firmy Intrum,  ten wizerunek jest prawdziwy tylko w połowie.

Jak wypada sytuacja finansowa polskich seniorów na tle konsumentów z młodszych grup wiekowych? Z badania wynika, że mają realnie więcej pieniędzy niż pokolenie X. Jedna trzecia  konsumentów (29 proc.) w wieku 55-64 lat przyznaje, że po zapłaceniu wszystkich rachunków,  ma w portfelu więcej niż 50 proc. dochodów.  W grupie wiekowej 65 plus ten odsetek wynosi 25 proc. a w przedziale 45-54 lata i  mniej, to 22 proc. 

Starsi konsumenci są bardziej rzetelnymi płatnikami – piszą autorzy raportu. Przykładowo, 28   proc. konsumentów do 21. roku życia i 23 proc. w wieku 38-44 lat przyznaje, że w ciągu ostatniego roku przynajmniej raz nie opłaciło rachunku. W grupie wiekowej 55-64 lat ten odsetek spada do 16 proc.  i tylko 13 osób w wieku 65 plus przynajmniej raz nie zapłaciło rachunku na czas w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

czytaj też Zatrudnieni na etatach będą zachwyceni! Jeszcze jedna rewolucja w kodeksie pracy  

Rzadko sięgają po pożyczki i kredyty

Co ważne, raczej nie muszą również sięgać po pożyczki czy kredyty, żeby zdobyć środki na pokrycie bieżących potrzeb – przynajmniej nie w takiej skali, co ludzie przed czterdziestką. Na pytanie, czy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy przynajmniej raz pożyczyli pieniądze, żeby zapłacić rachunki,  tylko 14 proc. ankietowanych w wieku 55-64 lat i 11 proc. w wieku 65 plus, odpowiedziało twierdząco. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku Millennialsów – 25 proc. sięgnęło po dodatkowy zastrzyk gotówki. 

– Z jednej strony można uznać, że seniorzy są w lepszej sytuacji finansowej niż młodsze pokolenia, ponieważ najczęściej nie są obciążeni spłatą kredytów i pożyczek, przez to mogą dysponować większymi dochodami – komentuje wyniki badań Martyna Przybytniowska, ekspert Intrum. - Co więcej, bardzo często takie osoby wspomagają finansowo swoje dzieci i wnuki, co pokazał to koronakryzys.

-Z drugiej strony wydaje się, że polski senior, szczególnie stosunku do osób starszych zamieszkujących Europę Zachodnią, żyje skromniej,  niejako z przymusu z powodu relatywnie niskich świadczeń, na które może liczyć po zakończeniu pracy zawodowej.  Przez to ma mniej wydatków niż konsumenci w wieku 38-44 lat i dlatego może się wydawać, że ma większy budżet –podkreśla Przybytniowska i dodaje, że  seniorzy z roku na rok stanowią coraz bardziej zróżnicowaną grupę i przez to trudno jest jednoznacznie oceniać ich sytuację finansową.

czytaj też Lista stu najbogatszych Polaków. Ilu jest na niej miliarderów z naszego regionu?

Pokolenie silversów na pełnych obrotach

 – Zupełniej inaczej jest z pokoleniem silversów, jeszcze aktywnych zawodowo lub od niedawna na emeryturze, ale nadal z szansą na dodatkowy zarobek. Polskie społeczeństwo się starzeje i powiększa się grupa osób żyjących na emeryturze przez dwadzieścia, a nawet trzydzieści lat. Dochodem konsumentów w wieku 75 plus są przeważnie świadczenia – emerytura czy renta – które w Polsce rosną zdecydowanie wolniej niż ceny, szczególnie w dobie szalejącej inflacji. Tym osobom z pewnością trudniej jest wywiązywać się na czas z wszelkich zobowiązań finansowych czy planować większe wydatki bez sięgania po dodatkowe pieniądze – zaznacza specjalistka.

Inflacja nikogo nie dyskryminuje. Boją się jej również nasze babcie i nasi dziadkowie

Inflacja jest problemem, który dotyka wszystkich konsumentów w Polsce, także naszych dziadków. Aż 74 proc. konsumentów w wieku 55-64 lat i 70 proc.  w wieku 65 plus przyznaje, że wpływa ona negatywnie na ich samopoczucie i jakość życia. Dla porównania, to samo deklaruje 7 na 10 (72 proc.) ankietowanych w przedziale wiekowym 38-44 lat. Podwyżki cen wpływają również druzgocąco na stan domowych finansów, co deklaruje ponad połowa seniorów.

czytaj też Czy wiecie, że to da się odliczyć od podatku? Można urwać niezłą sumę fiskusowi

Aż jedna trzecia (29 proc.) konsumentów, którzy ukończyli 65 lat, boi się, że z powodu podwyżek cen energii, w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy przynajmniej raz nie zapłaci rachunku za prąd. W grupie wiekowej 55-64 lat te obawy są jeszcze większe (38 proc.)

Na co oszczędzają? czytaj dalej na następnej stronie







Dziękujemy za przesłanie błędu