Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 8 czerwca. Imieniny: Ady, Celii, Medarda
17/03/2023 - 13:05

Politycy: świadczenie wychowawcze 500 plus zostanie podwyższone do 800 złotych. Co rząd na to?

Faktem jest, że siła nabywcza 500 złotych od 2016 roku gdy program Rodzina 500+ wchodził w życie stracił dużo na wartości. Ekonomiści wyliczają, że dziś można za to świadczenie wychowawcze na każde dziecko w rodzinie kupić połowę tego co siedem lat temu. Czy jednak dojdzie do waloryzacji i wkrótce 500 zamieni się na 800, jak deklarują niektórzy politycy obozu rządzącego?

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Marlena Maląg powiedziała dziennikarzom, że resort nie pracuje nad zwaloryzowaniem 500 plus.

Wcześniej przedstawiciele Ministerstwa Finansów publicznie wypowiadali się, że lista transferów społecznych z budżetu państwa jest już zamknięta, bo na nowe projekty czy też zmiany generujące dodatkowe wydatki, państwo już nie ma już pieniędzy.

W piątek rano (17 marca) informacjom o zamiarze rządu zwaloryzowania świadczenia 500+ zaprzeczył na antenie telewizji Polsat News rzecznik rządu Rafał Bochenek. Potwierdził on słowa minister Maląg, że ani rząd, ani ministerstwo rodziny nad zmianami w Programie Rodzina 500+ nie pracują.

Nowe 500 plus: nowy jest tylko okres rozliczeniowy

Minister Marlena Maląg przy okazji przypomniała, że obecnie, od początku lutego, ZUS przyjmuje nowe wnioski - o świadczenie wychowawcze w ramach programu Rodzina 500+ na nowy okres świadczeniowy. Będzie on trwał od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r.

W nowym okresie świadczenie wychowawcze wciąż przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. I nic w tej kwestii się nie zmienia.

Jednak by nie czekać na czerwcowe pieniądze miesiąc albo dłużej, najlepiej nowy wniosek złożyć do końca kwietnia. Ponieważ można go złożyć elektronicznie, jak informuje ZUS do połowy marca złożyło go już 92 proc. uprawnionych (3 mln wniosków dotyczących 4,5 mln dzieci).

 – Tym, którzy złożą prawidłowy wniosek do  końca  kwietnia,  ZUS wypłaci  pieniądze do  końca czerwca 2023 roku – wyjaśnia Anna Szaniawska z biura prasowego  małopolskiego oddziału Zakładu. 

Nowe wnioski o 500 plus: jak złożyć, by szybko dostać pieniądze

Nowe wnioski o 500 plus od czerwca 2023 do maja 2024 można składać na kilka sposobów: poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety, Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal [email protected] albo bankowość elektroniczną.

Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS najbardziej poleca aplikację mZUS. Jak wyjaśnia, aplikacja zawiera funkcje przyspieszające wypełnienie wniosku o 500+. Jeśli ktoś składał już wniosek w poprzednim okresie i otrzymywał świadczenie, może utworzyć nowy dokument na podstawie poprzedniego. Dzięki temu większość danych uzupełni się automatycznie.

Jednak w razie potrzeby można zmienić te dane przed wysłaniem. Co ważne, w aplikacji można również sprawdzić, czy świadczenie zostało już przyznane.


Aby aktywować aplikację, należy powiązać ją ze swoim profilem na PUE ZUS. Proces ten jest opisany krok po kroku na początkowych ekranach startowych aplikacji. ([email protected]) fot.jm

Dziękujemy za przesłanie błędu