Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
18/06/2021 - 20:50

Polscy Top managerowie w międzynarodowych strukturach korporacji

Polska to bardzo atrakcyjny i perspektywiczny rynek. Praktycznie wszystkie liczące się międzynarodowe firmy są dziś w naszym kraju obecne. Dla jednych Polska jest dobrym, solidnym rynkiem, z prawie 40 milionami odbiorców. Dla innych – jesteśmy dużym, stabilnym rynkiem, oknem na cały region Środkowej i Wschodniej Europy.

Fot. Pixabay
Z roku na rok firmy inwestują coraz większe pieniądze w sieci dystrybucyjne. Ale co ważniejsze – coraz więcej globalnych korporacji widzi w Polakach ogromny potencjał intelektualny, dobre wykształcenie i inwestują coraz większe pieniądze w Polsce, rozwijając innowacje i wysokie technologie.

Zagraniczne firmy zaczęły inwestować w Polsce ponad 25 lat temu. Wielu managerów ma za sobą naprawdę imponujące awanse, dzięki którym wspięli się na najwyższe szczeble w globalnych koncernach Poniżej kilka sylwetek tych z nich, którzy należą do najbardziej liczących się Polaków w światowym biznesie i zarządzają niejednokrotnie tysiącami pracowników w oddziałach firm na całym świecie. To osoby, które zasiadają w globalnych zarządach największych globalnych koncernów.

Agnieszka Hryniewicz-Bieniek jest globalnym dyrektorem Google for Startups. Wieloletnia (od 2013 roku) szefowa polskiego oddziału Google objęła stanowisko globalnej dyrektor Google for Startups. Google for Startups to globalny dział firmy, który zajmuje się wspieraniem rozwoju startupów, dostarcza im wiedzy o technologiach Google, a także prowadzi programy akceleracyjne i współpracuje z mentorami, inwestorami i społecznościami przedsiębiorców. Campusy Google zlokalizowane są w Warszawie, Sao Paulo, Madrycie, Tokio, Tel Awiwie, Londynie i Seulu. W tych siedmiu miastach Google otworzył i rozbudowuje ośrodki wspierania rozwoju startupów, przedsiębiorczości technologicznej, rozwoju biznesów Start-upów i ich międzynarodowej ekspansji. Warszawa stała się centralnym punktem wszystkich programów wsparcia Google dedykowanych start-upom na całym świecie.

Agnieszka Hryniewicz-Bieniek, mama dwójki dzieci - jak twierdzi - nigdy nie planowała swojej kariery, ale zawsze szukała miejsc, w których mogła się rozwijać. Trafiła do Google w 2008 r., gdy firma nie była jeszcze tak znana. Agnieszka Hryniewicz-Bieniek ukończyła studia na kierunku Business Administration oraz Podyplomowe Studium PR Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, najlepszej uczelni ekonomicznej w Polsce.

Po studiach przez trzy lata pracowała jako product manager w polskim oddziale Johnson & Johnson. Następnie przeszła do The Walt Disney Company, gdzie przez dwa lata była managerem do spraw marketingu. Kolejne stanowisko, managera ds. komunikacji piastowała przez prawie cztery lata w grupie Deutsche Telekom. W 2007 roku została dyrektorką marketingu w G+J Polska, odpowiadała za strategię i koordynację marketingową grupy czasopism m.in. “Claudii”, “Glamour”, ‘Gali”, “National Geographic” i “Focus”.

W 2008 roku na skutek reorganizacji struktury działu marketingu, Agnieszka Hryniewicz-Bieniek pożegnała się z firmą. W kwietniu tego samego roku dołączyła do polskiego oddziału Google i w ciągu jedenastu lat w firmie awansowała na kolejne stanowiska.

W grudniu 2013 roku została szefową polskiego oddziału Google. Jest również współzałożycielką Stowarzyszenia Technologia w Spódnicy, które promuje różnorodność w środowisku technologicznym oraz współzałożycielką stowarzyszenia “Marketing 4 Business”, którego celem jest promowanie i wzmacnianie roli marketingu jako kluczowego elementu budowania wartości firmy.

Radosław Kędzia jest wiceprezesem Huawei w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i krajach nordyckich. Rozpoczął karierę w Huawei w 2008 r. od stanowiska dyrektora operacyjnego w Huawei Kenya. Następnie – jako regionalny dyrektor techniczny – odpowiadał za region Afryki Wschodniej i Południowej. W 2013 r. objął funkcję dyrektora generalnego oddziału Huawei w Ugandzie, a w 2015 r. stanowisko dyrektora generalnego Huawei w Republice Czeskiej. Nominacja Radosława Kędzi oznaczała, że po raz pierwszy menedżer spoza Chin został dyrektorem generalnym w strukturach tej korporacji.

Wcześniej Radosław Kędzia pracował dla Polskiej Telefonii Cyfrowej i Telekomunikacji Polskiej. Od 1999 r. obejmował stanowiska międzynarodowe, zarówno techniczne, jak i kierownicze, w firmach takich jak Ericsson, Safaricom czy Siemens. Pracował w Kenii, Ugandzie, Izraelu, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Czechach.

Radosław Kędzia pracuje więc już w Huawei od kilkunastu lat. Do firmy dołączył w momencie, gdy Huawei nie był powszechnie rozpoznawalny poza Chinami. Budowa pozycji Huawei na nowych rynkach stanowiła więc ambitne wyzwanie, którego realizacja przynosiła ogromną satysfakcję. Pracując w Afryce widział dzień po dniu jak wdrażanie nowoczesnych technologii telekomunikacyjnych pchało do przodu zarówno samą gospodarkę, jak i tamtejszy rozwój społeczny. Radosław Kędzia jest Wiceprezesem centrali firmy na 28 krajów w firmie, które obecna jest w Polsce już od 15 lat.

Katarzyna Kieli karierę rozpoczęła jako pomocnik dyrektora reklamy w Nowej Telewizji Warszawa. Kiedy NTW weszła w struktury Polonii 1, samodzielnie kierowała sprzedażą czasu reklamowego. Potem przeszła do Wizji TV, pierwszej w Polsce platformy cyfrowej, gdzie stworzyła biuro reklamy.

Dwadzieścia lat temu była jedną z trzech osób zakładających biuro firmy Discovery w Warszawie, pracując jako dyrektor ds. sprzedaży czasu reklamowego w regionie Europy Środkowej. W 2008 roku Katarzyna Kieli awansowała na stanowisko starszego wiceprezesa Discovery Communications. Obecnie, pracując w biurze warszawskim, Katarzyna Kieli zarządza portfolio grupy w 140 krajach krajach – zarówno w Europie, na Bliskim Wschodzie, jak i w Afryce. Sprawuje też nadzór nad TVN, który w 2017 roku stał się częścią amerykańskiej korporacji. Po transakcji utworzono Grupę TVN Discovery Polska.

Polscy Top Managerowie – tacy jak Agnieszka Hryniewicz-Bieniek, Radosław Kędzia czy też Katarzyna Kieli  są najlepszym dowodem na to, że Polska jest kuźnią talentów, a nasi menadżerowie mogą stawać w szranki z bardzo liczną konkurencją ze strony międzynarodowych specjalistów. Że mają determinację, żeby wprowadzać nowe rozwiązania, wprowadzać organizacje, w których pracują na nowe tory, że nie boją się innowacji, niestandardowych rozwiązań i podejmowania nierzadko bardzo trudnych decyzji biznesowych. I to jest doceniane. (Anna Surała) Fot. PiixabayDziękujemy za przesłanie błędu