Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
04/02/2015 - 12:00

Ponad 3 tysiące bezrobotnych znajdzie zatrudnienie – planuje SUP

8,2 mln złotych – taką kwotą dysponować będzie Sądecki Urząd Pracy w 2015 roku na wsparcie osób bezrobotnych i przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy. To o milion więcej niż w roku ubiegłym. – I na tym nie koniec – zapewnia dyrektor SUP Stanisława Skwarło; dochodzą do tego kwoty, które Urząd sukcesywnie pozyskuje z rezerwy ministra pracy.
Plan aktywizacji został przedstawiony na posiedzeniu Powiatowej Rady Zatrudnienia dla miasta Nowego Sącza. Finansowanie aktywizacji lokalnego rynku pracy odbywać się będzie z kilku źródeł. Jednym z nich jest tzw. algorytm, kolejne źródło to programy unijne, zwłaszcza projekt systemowy Samozatrudnienie Umiejętności Praca, na który zostanie w bieżącym roku przeznaczone 3 mln złotych. Inne to między innymi programy specjalne i regionalne.

W planie na bieżący rok najwięcej osób bezrobotnych zostanie zaktywizowanych za pomocą staży u pracodawców. – Staże cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno z punktu widzenia bezrobotnych, jak i pracodawców – zauważył przewodniczący Rady, prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak. Staże organizowane będą zarówno w tradycyjny sposób, jak i za pomocą bonów stażowych, wprowadzonych w ubiegłym roku. Posiadacz bonu sam znajduje pracodawcę chętnego do organizacji stażu i późniejszego zatrudnienia uczestnika programu.

Bony stażowe adresowane są wyłącznie do bezrobotnych do 30. roku życia. – Młodzież będzie aktywizowana w ramach różnych programów – zapewniła dyr. Skwarło. SUP uzyskał już część środków na wsparcie młodych bezrobotnych i oczekuje na kolejne nabory. Bezrobotni do 25. roku życia i młodzież z tzw. kategorii NEET (nie ucząca się i nie pracująca) mogą w pierwszej kolejności skorzystać z udziału w projekcie Samozatrudnienie Umiejętności Praca, oferującego między innymi staże zawodowe i dotacje na własny biznes.

Wsparcie dla osób młodych jest nieprzypadkowe. To jedna z trzech najliczniejszych grup w rejestrze bezrobotnych SUP. Poza tym bardzo liczne są grupy długotrwale bezrobotnych (ponad połowa wszystkich zarejestrowanych) i bezrobotnych w wieku 50+. Inną grupą, na którą Urząd zwraca szczególną uwagę, są bezrobotni z rodzin, w których więcej niż jedna osoba jest bezrobotna. Stanowią oni prawie jedną czwartą wszystkich bezrobotnych.  Bezrobotni z tej grupy będą w pierwszej kolejności rekomendowani do objęcia programami wsparcia.

W bieżącym roku Sądecki Urząd Pracy planuje wesprzeć 600 osób za pomocą nowego programu – Krajowego Funduszu Szkoleniowego. To instrument kształcenia ustawicznego, adresowany do zatrudnionych w wieku 45+ i pracodawców. – Warto skorzystać z KFS. Zawnioskowaliśmy o milion na ten program i czekamy na wnioski od pracodawców – zaanonsowała dyr. Skwarło.

Niewiele niższa liczba osób (495, wyłącznie bezrobotnych), skorzysta ze staży i bonów stażowych. 160 osób otrzyma szansę założenia własnej firmy ze wsparcie środków z SUP, a kolejne 285 skorzysta z możliwości szkolenia. Łącznie z programów wsparcia skorzysta niemal 1800 osób. Najważniejszym zadaniem Urzędu będzie jednak pomoc w efektywnym poszukiwaniu pracy. Autorzy „Planu działań” szacują, że w 2015 roku podejmie pracę 3,1 tys. osób zarejestrowanych w SUP.

Na posiedzeniu sporo miejsca zajęła problematyka wsparcia osób bezrobotnych oddalonych od rynku pracy, zaliczanych do tzw. III profilu pomocy. Aktywizacji tych osób ma służyć realizowany wspólnie przez urzędy pracy i jednostki samorządu terytorialnego. Do programu skierowanych zostanie 20 osób bezrobotnych z III profilu. Średni okres uczestnictwa w programie ma wynieść 4 miesiące.

Innym programem, realizowanym przez SUP i adresowanym do bezrobotnych z III profilu, będzie program specjalny „3 kroki do zatrudnienia”. Obejmie on 25 osób bezrobotnych bez kwalifikacji i/lub bez doświadczenia zawodowego, a także osoby, których kwalifikacje uległy dezaktualizacji (np. z uwagi na długą przerwę w zatrudnieniu). W programie specjalnym wolno stosować elementy dodatkowe, spoza katalogu regulowanego ustawą, dlatego w programie pojawi się zachęta dla pracodawców w postaci premii finansowej za zatrudnienie bezrobotnego, uczestnika programu.

(opr.jg) źródło i fot. SUP
 






Dziękujemy za przesłanie błędu