Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 26 listopada. Imieniny: Leona, Leonarda, Lesławy
11/05/2020 - 07:15

Ponad 50 tysięcy ton stali i betonu. Tak się buduje nowy most w Kurowie[ZDJĘCIA]

Kto przejeżdża przez most na Dunajcu w Kurowie, którego jezdnia mierzy zaledwie sześć metrów szerokości, z ciekawością spogląda na gigantyczny plac budowy nowej przeprawy przez Dunajec. Tak długiego mostu w naszym regionie nikt jeszcze nie budował. Na jakim etapie jest inwestycja, której nie zatrzymała epidemia wirusa z Chin?

- Wykonane są już wszystkie podpory i deskowanie pod przęsło mostu. Udało się też zakończyć zbrojenie i betonowanie ścian przepustu – wyjaśnia Iwona Mikrut, rzeczniczka małopolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Konstrukcja mostu będzie posadowiona na dwóch przyczółkach i trzech podporach.  Stałe podpory mostu są poza korytem rzeki. Przyjęta technologia budowy mostu wymaga wykonania podpór tymczasowych zlokalizowanych w nurcie Dunajca. Potem, gdy most będzie gotowy, zostaną usunięte.

Czytaj tez Koronawirus paraliżuje gospodarkę, a w Newagu kręci się biznes 

Wedle oceny budowniczych mostu, zaawansowanie prac wynosi około dwadzieścia dziewięć procent.

 - Teraz trwają prace przy budowie muru oporowego od strony Brzeska. Są już zbrojenia i warstwa wyrównawcza z betonu. Wykonywane są nasypy dojazdów drogowych do budowanego mostu. Prace te będą kontynuowane w tym tygodniu – tłumaczy Iwona Mikrut.

Nowy most w Kurowie będzie jednym z najdłuższych w Polsce. Długość przeprawy to 602 metry. Szerokość nurtu Dunajca w miejscu budowy wynosi 146 metrów. Jego budowa pochłonie blisko 50 tys. ton betonu i 5 tys. 200 ton stali.

Czytaj też 200 milionów zniknęło w pół godziny. Szturm na małopolską tarczę antykryzysową  

- Najtrudniejszą częścią inwestycji będzie wykonanie pylonów, przęsła i podwieszenie go na linach, czyli na wantach. Wszystkie prace muszą być precyzyjnie skoordynowane. Część z nich będzie wykonywana przez całą dobę – wyjaśniają budowlańcy.

Jak przebiega inwestycja w warunkach obostrzeń związanych z epidemią?

- Pracownicy mają maseczki i płyn dezynfekujący. Podczas wykonywanych robót zachowują pomiędzy sobą zalecane odległości tam, gdzie jest to możliwe – informuje Generalna Dyrekcja. - Ilość pracowników na budowie jest dostosowana do aktualnych potrzeb. Nie ma ograniczania zatrudnienia z powodu koronawirusa. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem.

[email protected] fot. GDDKiA

Podpory nowego mostu w Kurowie są już gotowe
Długość przeprawy to 602 metry. Szerokość nurtu Dunajca w miejscu budowy wynosi 146 metrów


Dziękujemy za przesłanie błędu