Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
24/03/2020 - 19:40

Porady prawne: umowa o pracę i umowa zlecenie. Czytelnicy mają konkretne pytania

Opublikowany kilka dni temu artykuł "Twoja umowa zlecenie prawdopodobnie jest umową o pracę. Nie daj się oszukać" wzbudził u naszych czytelników ogromne zainteresowanie. Do dziś spływają do nas wiadomości e-mail, w których opisujecie swoje wątpliwości i dzielicie się problemami.

Jedna z czytelniczek "Sądeczanina" opowiedziała nam o swoich wątpliwościach związanych z zatrudnieniem.

Dziękuję za artykuł. Pragnę tylko nadmienić, że instytucją nadużywającą umów zlecenia są chociażby polskie MOPS-y i OPS-y, zatrudniające opiekunki. Pracowałam w ten sposób (…) ilość godzin to 46 w skali miesiąca, gdzie od 8 rano do późnego popołudnia trzeba było być do dyspozycji podopiecznej, wizytacja, sprzątanie, gotowanie, higiena, mycie okien, pranie, prasowanie, bycie pod telefonem 24 godziny na dobę, robienie zakupów, kupowanie lekarstw w aptece, dokonywanie opłat na mieście (…) Przede wszystkim była to praca wykonywana, a nie do wykonania, oczywiście codziennie, bez możliwości przełożenia i w jednym miejscu. Wynagrodzenie? 590 zł netto. Myślę, że ktoś powinien w to ingerować.

Jeśli masz podejrzenia, że twoja umowa zlecenie jest tak naprawdę umową o pracę, warto rozważyć skorzystanie z fachowej pomocy prawnej. To, czy udasz się do adwokata, czy do radcy prawnego, nie ma żadnego znaczenia. Profesjonalista dokładnie przeanalizuje sprawę, a jeśli okaże się, że miałeś rację, przygotuje stosowne pismo – pozew o ustalenie istnienia stosunku pracy.

Zobacz także: Pierwsze spotkanie z adwokatem. Jak się przygotować?

W tej sytuacji prawdopodobnie nie unikniesz postępowania przed sądem. Dobre informacje są takie, że pracownik, co do zasady, jest zwolniony z obowiązku ponoszenia kosztów w sądzie. Rozwiązanie zostało wprowadzone po to, aby nie zniechęcać pracowników do dochodzenia swoich praw przeciwko bogatemu pracodawcy, który zwykle ma większe możliwości finansowe.

A to kolejne pytanie, które dostaliśmy na maila:

A jak w takim układzie wygląda sytuacja opiekunów osób starszych? Muszę tę pracę wykonywać osobiście, codziennie wykonuję te same czynności i o tych samych godzinach. Mycie, ubieranie, karmienie, zmiana pozycji w łóżku, gotowanie… Swoich obowiązków nie mogę zlecić innej osobie (…) Czy w wyżej opisanym przypadku jest jakiś zapis prawny dotyczący nieprzerwanego odpoczynku nocnego czy przerwy w trakcie dnia?

Powyższe kwestie regulują przepisy kodeksu pracy. Ustawa określa prawa i obowiązki pracodawców i pracowników. Pracownikiem w rozumieniu kodeksu pracy jest osoba zatrudniona między innymi na podstawie umowy o pracę. Przepisy nie znajdą więc zastosowania w przypadku zleceniobiorców, świadczących pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej, jaką jest umowa zlecenie.

Czytaj też: Twoja umowa zlecenie prawdopodobnie jest umową o pracę. Nie daj się oszukać

W pierwszej kolejności warto sprawdzić zapisy zawarte w umowie. Jeśli nie znajdziesz tam postanowień regulujących twój czas pracy, nie oznacza to, że nie przysługuje ci przerwa. Należy pamiętać o obowiązku zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przez pracodawcę. Przerwa przeznaczona na posiłek lub w celu regeneracji sił jest prawem wszystkich osób świadczących pracę, bez względu na to, na podstawie jakiej umowy zostali zatrudnieni.

Choćby z tego względu warto dochodzić przed sądem ustalenia istnienia stosunku pracy. Jeśli uda ci się wykazać, że pozorna umowa zlecenie w rzeczywistości była umową o pracę, przysługuje ci status pracownika i wszystkie gwarancje przewidziane w kodeksie pracy.

Masz problem? Napisz do nas ([email protected]), a my postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości i wskazać możliwe rozwiązania. 

[email protected], fot. pixabay.com







Dziękujemy za przesłanie błędu