Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 16 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina
10/09/2012 - 14:30

Poślizg na budowie siedziby Brainville. Kłopoty wykonawcy

Nawet o kilka miesięcy opóźnić się może budowa Parku Technologicznego w Nowym Sączu, siedziby MMC Brainville. Powodem jest kryzys w branży budowlanej, który negatywnie odbił się na kondycji finansowej spółki Budus, głównego wykonawcy tej inwestycji.
Obiekt budowany w Nowym Sączu przy ul. Myśliwskiej, który zanim oznaczano go marką Brainville znany był mieszkańcom jako Miasteczko Multimedialne, miał zostać otwarty we wrześniu. Okazuje się jednak, że tego terminu na pewno nie uda się dotrzymać. To bardzo istotne, bo inwestor, po skasowaniu blisko 100 milionów dotacji z UE musi pilnować terminów jak oka w głowie, nieskończenie inwestycji w wyznaczonym czasie skutkować może koniecznością zwrotu tych pieniędzy.
– Chcieliśmy zdążyć na wrzesień, aby jeszcze zahaczyć o Forum Ekonomiczne w Krynicy i jakiś jego fragment umieścić w nowym budynku. Obiekt z zewnątrz jest już niemal gotowy, prace trwają teraz przede wszystkim w jego wnętrzu. Poślizg to wynik kłopotów, które miał generalny wykonawca. Nie ukrywajmy, branża budowlana mocno odczuła kryzys i nasz partner też przeżywał pewne perturbacje, związane m.in. z uzgodnieniami, dotyczącymi finansowania inwestycji, które spowodowały właśnie opóźnienia w realizacji założonego wcześniej planu. Wszystko jednak jest na jak najlepszej drodze, prace trwają i budowę zakończymy już bez problemów – zapewnia Krzysztof Wnęk, prezes MMC Brainville.
Wnęk dodaje, że firm, które chcą tu mieć swoje siedziby nie brakuje. – Mamy już 60 proc. zapełnienia z 8 tysięcy metrów kwadratowych przeznaczonych pod dzierżawę. Cały czas zgłaszają się kolejne firmy – zapewnia.
 Generalnym wykonawcą siedziby MMC Brainville jest katowickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Budus. Kapitał spółki, według danych zamieszczonych w Krajowym Rejestrze Sądowym wynosi 2 432 681,79 zł.
Park technologiczny MMC Brainville, budowany w Nowym Sączu ma być przykładem nie tylko jednej z najnowocześniejszych realizacji architektonicznych na południu Polski, ale przede wszystkim nowatorskiej koncepcji przestrzennej, określanej jako drapacz ziemi (landscraper), będącej XXI-wieczną alternatywą dla drapacza chmur (skyscraper), symbolu architektury poprzedniego stulecia.
– Obiekty wbudowane w ziemię i okryte płaszczem roślinności wpisują się w nurt architektury proekologicznej. To podejście jest szczególnie widoczne w konstrukcji parku, który musiał wpisać się w otoczenie nieregularnej i górzystej podmiejskiej działki, opartej o zbocze, zachowując przy tym integralność swojej formy i funkcji. Taki efekt został osiągnięty przez rozczłonkowanie bryły budynku i częściowe wpuszczenie go w powierzchnię stoku – wyjaśnia architekt Artur Jasiński, twórca projektu budynku.
Konstrukcja MMC Brainville składa się z trzech segmentów biurowych połączonych wspólnym elementem w postaci publicznie dostępnego pieszego pasażu, w którym mieścić się będą m.in: sala konferencyjna, kawiarnia, kantyna, pomieszczenia handlowo-usługowe oraz klub fitness. W budynku znajdują się także pomieszczenia spełniające funkcje pomocnicze dla podstawowej działalności biznesowej – m.in. studia multimedialne, fokusownia badawcza, laboratoria technologiczne, pracowania motion capture i centralna, serwerownia.
***
Inwestycja jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Unia Europejska wyłożyła na ten projekt, rekordową jak do tej pory w Nowym Sączu sumę 94,9 mln zł.

BOS
Fot: BOS
 






Dziękujemy za przesłanie błędu