Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 sierpnia. Imieniny: Alfreda, Maksymiliana, Selmy
07/04/2017 - 10:45

Powiat zrobi dwa z 22 kilometrów drogi Nowy Sącz- Florynka. Wielkie halo?

Zarząd Dróg Powiatowych chce w tym roku zabrać się za remont drogi Nowy Sącz – Florynka. Tyle, że z dwudziestodwukilometrowej, wyjątkowo uczęszczanej nitki wymieni tylko dwa kilometry nawierzchni.

- Pisała pani ostatnio, że powiat będzie remontować drogę w Kamionce Wielkiej. Kiedy?  – docieka nasz Czytelnik, pan Jarosław, przedsiębiorca z Kamionki, który jak wielu przed nim podkreśla, że pora najwyższa, bo w sezonie, to jedna z mocniej obciążonych dróg w regionie.

Zobacz też: SIMS, czyli co piszczy w trawie w Kamionce Wielkiej?

- Tak, będziemy remontować drogę powiatową w Kamionce Wielkiej. Skąd mamy środki? Z naszego budżetu i z budżetu gminy Kamionka Wielka – wyjaśnia Adam Czerwiński, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg. Miejscowy samorząd dołoży 500 tysięcy złotych.

Powiat już kilka razy składał wniosek o dofinansowanie na budowę tej drogi ze środków unijnych. Pierwszy raz – trzy lata temu. Potem wniosek trzeba było zaktualizować i pojawiła się nadzieja  na przełom, bo Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wprowadziło nowe kryteria dla dróg samorządowych, na które można je otrzymać.

Drogi musiały prowadzić bezpośrednio do przejść granicznych albo do lotnisk lub pokrywać się przebiegiem z europejską siecią komunikacyjną. Ile takich dróg jest w Polsce? Bardzo mało. Dlatego solidarnie protestowały wszystkie samorządy w kraju i Ministerstwo wprowadziło kolejne punkty liberalizujące kryteria. W ślad za tym pieniądze przyznawane miały być na drogi prowadzące do obszarów aktywności gospodarczej.

Zobacz też: Będzie nowy most w Królowej Górnej. Do listopada

O drodze Nowy Sącz – Florynka wiadomo jedno – jest ona łącznikiem zarówno dla dróg krajowych jak i wojewódzkich, łączy dwa powiaty. Jest jednym ze strategicznych tego typu łączników na Sądecczyźnie.  Zarząd Dróg Powiatowych zna doskonale jej rangę podobnie jak setki kierowców, którzy tędy objeżdżają korki. Ale to nie wystarczyło by przekonać komisję weryfikującą wnioski. Temat przepadł.

A  koszt budowy jednego kilometra 22-kilometrowej drogi Nowy Sącz – Florynka wraz z chodnikami i odwodnieniem Zarząd Dróg Powiatowych szacował na 800 tysięcy do miliona złotych.

Kilka dni temu w rozmowie z portalem Sądeczanin.info Adam Czerwiński, choć nie chciał zdradzić, ile dokładnie chce przeznaczyć na przetarg w sprawie zapowiadanego remontu, poinformował: - Liczę na to, że uda nam się w tym roku wyremontować dwa kilometry.

Zobacz też: Kamionka Wielka: Unieważniono przetarg na budowę centrum kulturalno - sportowego

W ramach prac ma zostać wykonana nowa nawierzchnia od skrzyżowania z drogą powiatową Kamionka Wielka – Kamionka Górna, przebudowane pobocze wzdłuż cmentarza oraz przebudowany układ skrzyżowania z drogą gminną w sąsiedztwie starego kościoła. Przetarg zostanie ogłoszony już niebawem.

- Chcą zrobić tylko dwa kilometry? I to jest wielkie halo? Cała droga ma dwadzieścia dwa, to w tym tempie zrobią ją w jedenaście lat… - skwitował wspomniany wyżej mieszkaniec, do którego zgodnie z deklaracją oddzwoniliśmy po rozmowie z Czerwińskim wydawać by się mogło z dobrymi wiadomościami.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne Google Street ViewDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)