Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
30/06/2021 - 11:50

Powiedzą ci ile zarabia kolega z pracy. Koniec płacowej dyskryminacji kobiet

Anka, pracowała jako handlowiec w jednej z sadeckich firm i jak mówi, była wściekła, bo jej kolega na tym samym stanowisku zarabiał dużo więcej. – To po prostu skandal i jawna dyskryminacja, ale słyszałam, że mają z tym wreszcie zrobić porządek i że skończy się wreszcie trzymanie w tajemnicy, jaką kto ma pensję.

Anka z firmy odeszła. Teraz pracuje na swoim, ale jak mówi ale ciągle boli ja ta niesprawiedliwość.  -  Moi koledzy z takim samym jak ja stażem pracy i wykształceniem zarabiali dużo więcej. Przypadkiem dowiedziałam się, że ich pensje są o pięćset złotych wyższe od mojej, przy takim samym stażu pracy i dokładnie tym samym zakresie zadań.

To, że kobiety zarabiają znacznie mniej niż mężczyźni to nie regionalny koloryt. Tak jest w całym kraju. Potwierdzają to ogólnopolskie statystyki. Według GUS w Polsce kobiety  zarabiają średnio nawet o 20 proc. mniej od mężczyzn  na tych samych stanowiskach.  

Jak się okazuje, ta płacowa luka rośnie wraz z wykształceniem.  Tak wynika z  przywołanego przez money.pl ogólnopolskiego badania wynagrodzeń firmy Sedlak&Sedlak.  Brzydka płeć  z dyplomem zarabia średnio o 1777 zł więcej niż płeć piękna z takimi samymi kwalifikacjami.

Co z tymi porządkami, o których mówi  była pracownica działu handlowego jednej z sądeckich firm? Zapisy o przeciwdziałaniu różnicowaniu zarobków ze względu na płeć znalazły się w  Polskim Ładzie czyli programie reform przewidzianych na kolejne lata.

- Zobligujemy duże firmy do tego, aby na żądanie pracownika w ciągu 30 dni musiały uzasadnić powód wypłacania określonego wynagrodzenia. Zatrudnieni będą mogli też zażądać informacji o przeciętnych zarobkach osób płci przeciwnej wykonujących takie same lub podobne obowiązki. Dodatkowo wzmocnimy edukację antydyskryminacyjną – czytamy w dokumencie.

Jak nasz kraj wygląda na tle innych europejskich państw? Z danych Eurostatu wynika, że kobiety w  krajach Unii Europejskiej zarabiają średnio prawie 15 proc. mniej na godzinę od mężczyzn.   Sytuacja pod tym względem w poszczególnych państwach jest zróżnicowana. Największa  płacowa przepaść między kobietami i mężczyznami  jest w Estonii – 23 proc. Najmniejsza  różnica  w pensjach jest Rumuni - 3 procent. Polska ma jedną z najniższych luk płacowych w Unii Europejskiej, która wynosi  8,8 procent. procent.([email protected]) fot.jm







Dziękujemy za przesłanie błędu