Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
29/05/2021 - 12:00

Praca z rodziną to ciągłe konflikty czy stabilność? Firmy rodzinne w Polsce

Szwedzi koncern medialny Bonnier, działający w Polsce od 1997 roku to przykład firmy rodzinnej. Czym cechują się takie firmy i z jakimi problemami muszą się mierzyć? Dowiedz się więcej.

Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Początki i historia firmy
Firma rodzinna Bonnier sięga korzeniami aż do początków XIX wieku, kiedy to niemiecko-żydowski imigrant Gutkind Hirschel przybył do Danii z Drezna, osiedlił się w Kopenhadze i zaczął utrzymywać się ze sprzedaży książek i nauki języka francuskiego. W 1804 roku zmienił nazwisko na Gerhard Bonnier, opublikował swoją pierwszą książkę i otworzył w Kopenhadze wydawnictwo.

Kilkanaście lat później jego synowie przenieśli rodzinny biznes do Szwecji gdzie swoją działalność rozpoczął dom wydawniczy Albert Förlag. Tu właśnie narodziła się firma Bonnier, jeden z największych koncernów medialnych obecny w 12 krajach, do której należy obecnie ponad 200 podmiotów: dzienników, magazynów, wydawnictw książkowych, firm producenckich, nagraniowych, prasy biznesowej, branżowej itp. Rodzinna firma ma udziały w szwedzkich stacjach telewizyjnych i radiowych — jak TV4. Firma w 100 procent należy do rodziny, od wielu lat jest nagradzana za wyjątkową strukturę uwzględniając rodzinny charakter przedsiębiorstwa.

Bonnier w Polsce
Do Polski Bonnier przybył w 1997 roku wraz z wydaniem decyzji o utworzeniu całkowicie od postaw nowego dziennika gospodarczego. Tak powstał "Puls Biznesu" -  który przez 24 lata stał się najbardziej opiniotwórczym medium biznesowym w kraju, czytanym przez 100 000 przedstawicieli najwyższej kadry zarządzającej.

Bonnier Business Polska prowadzi także portal ekonomiczny pb.pl, docierający do ponad miliona użytkowników, jest właścicielem Medicine Today Poland, spółki wydającej „Puls Medycyny”. Do grupy medialnej BBP należy również spółka Informedia Polska - lider w zakresie organizacji kongresów, konferencji i warsztatów skierowanych do wyższej kadry zarządzającej. W 2015 roku do koncernu dołączył bankier.pl, firma wykupiła także 100 proc. udziałów w spółce Prawomaniacy, która jest wydawcą serwisów ArsLege.pl i LexLege.pl, a od 2017 jest także właścicielem centrum analitycznego SpotData kierowanego przez jednego z najbardziej rozpoznawalnych ekonomistów rynkowych – Ignacego Morawskiego.

W Polsce Prezesem Bonnier Business Polska od lutego 2012 roku jest Patricia Deyna a firma zatrudnia blisko 300 pracowników.

Firmy rodzinne w Polsce
Firmy rodzinne stają się coraz bardziej istotnym elementem polskiej gospodarki. Szacuje się, że w Polsce jest blisko 2 mln. firm rodzinnych. Cechują się one ogromną różnorodnością form i wielkości. W Unii Europejskiej firmy rodzinne stanowią około 60 procent wszystkich działających przedsiębiorstw. Sporo wielkich światowych koncernów wyrosło z firm rodzinnych. Część z nich pozostaje nadal pod kontrolą potomków założycieli. Z badań Europejskiego Sondażu MiSP wynika, że większość z nich jest zarządzana przez swych właścicieli.

W gospodarce rynkowej szczególnie ważną rolę odgrywają małe i średnie firmy, tworzone przez indywidualnych przedsiębiorców. Zdecydowana większość firm rodzinnych działa w sektorze MSP. Przedsiębiorstwa rodzinne są najbardziej naturalną formą przedsiębiorczości i są motorem rozwoju każdej gospodarki. Stanowią one najliczniejszą grupę firm w Polsce i mogą stać się podstawą trwałego wzrostu gospodarczego. Rolę tych przedsiębiorstw doceniła Komisja Europejska, która w roku 2007 powołała grupę ekspercką ds. biznesu rodzinnego. Rozwój firm rodzinnych wiąże się z wieloma dylematami m. in. ciągłością i sukcesją, pokonywaniem wyzwań związanych z konfliktami rodzinnymi.

Jedną z pierwszych definicji firm rodzinnych określił R. Donelley jako tę, w której „można zidentyfikować przynajmniej dwa pokolenia rodziny i kiedy to połączenie (między pokoleniami) miało wpływ na politykę firmy i na interesy i cele rodziny”. W literaturze europejskiej spotyka się charakterystykę przedsiębiorstw rodzinnych bardzo zbliżoną do określenia małego przedsiębiorstwa. Fleming definiuje firmę rodzinną jako „każdą działalność, w której co najmniej dwóch członków jednej rodziny pracuje razem w przedsiębiorstwie należącym do jednego z nich”.

Firmy rodzinne stanowią specyficzny typ przedsiębiorstw. Co więc charakteryzuje firmę rodzinną i co stanowi o jej przewadze konkurencyjnej? Dla przedsiębiorstw rodzinnych bez najemnej siły roboczej głównym celem funkcjonowania jest zwykle zapewnienie bezpieczeństwa finansowego członkom rodziny i utrzymanie kontroli nad firmą.

Firmy rodzinne borykają się z wieloma problemami. Oprócz łatwych do przewidzenia, typowych kłopotów firm, pojawiają się związane z koniecznością pogodzenia priorytetów rodziny i firmy rodzinnej. Wśród słabości i potencjalnych zagrożeń w prowadzeniu firmy rodzinnej można wymienić: konflikty rodzinne przenoszone na firmę, konflikty międzypokoleniowe czy też perturbacje związane z sukcesją. (Dorota Gawron, fot. Pixabay)







Dziękujemy za przesłanie błędu