Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
31/05/2021 - 13:15

Praca zdalna trafi do kodeksu pracy. Są już szczegóły nowych regulacji

Praca zdalna wreszcie doczeka się prawnych uregulowań. Dyskusja na ten temat toczy się od marca ubiegłego roku wraz z wprowadzeniem ustawy covidowej. Teraz wreszcie pojawił się projektu rozwiązań dotyczących home office przygotowany przez ministerstwo rozwoju.

Całkowite lub hybrydowe wykonywanie pracy zdalnej, zasady jej wykonywania oraz nowość jaką jest okazjonalna praca zdalna - to jedne z głównych założeń projektu dotyczącego pracy zdalnej, przygotowanego przez resort rozwoju, który został skierowany do konsultacji społecznych i międzyresortowych. Przepisy zaprojektowane przez resort są jednym z elementów Polskiego Ładu.

- Mamy nadzieję, że rzeczywistość covidowa wkrótce się skończy. Praca zdalna zaś, jako jeden z elementów współczesnego rynku pracy, zostanie z nami na dłużej- mówi wiceminister Iwona Michałek. - To, co jest bardzo  istotne, to jej elastyczność, zachowanie specyfiki danego miejsca pracy, a przede wszystkim zaufanie mądrości pracodawców i pracowników oraz zapewnienie im instrumentu dla  budowania porozumienia w sprawie ułożenia warunków pracy zdalnej.

Jak podkreśla Michałek, pandemia wpłynęła na życie każdego z nas. Począwszy od zdrowia, ograniczenia kontaktów międzyludzkich, przejścia na nauczanie zdalne, aż po sferę zawodową. Wszystko to przyczyniło się do zmian jakie zaczęły zachodzić w ciągu ostatniego roku nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie

Mamy więc doświadczenie całoroczne i wykorzystaliśmy je podczas przygotowywania  przepisów dotyczących wpisania na stale pracy zdalnej do kodesku pracy – podkreśla wiceminister. - Chcemy, żeby zaczęła funkcjonować na stałe po  trzech  miesiącach od ustania stanu zagrożenia epidemicznego. Projekt jest przygotowany i  skonsultowany z Radą Dialogu Społecznego.

Jak jest obecnie? Praca zdalna wprowadzona spec ustawą COVID-19,  funkcjonuje w naszym systemie prawnym od ponad roku. Z home office korzystają i pracodawcy i pracownicy nie tylko ze względu na zmniejszenie ryzyka zakażenia się wirusem, co ma ogromne znaczenie, ale również ze względów rodzinnych. Chodzi między innymi  o możliwość godzenia obowiązków służbowych z domowymi, takimi jak opieka nad dzieckiem.

Obecna regulacja będzie stosowana tylko przez okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz przez okres trzech miesięcy po ich odwołaniu. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie pracą zdalną, zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców, zdecydowano o wprowadzeniu jej na stałe do przepisów Kodeksu pracy.

Jak będzie po zmianach? Dzięki wprowadzeniu w życie nowej regulacji pracodawcy oraz pracownicy będą mogli korzystać z home office na stałe. Jednocześnie zostaną zapewnione odpowiednie gwarancje bezpieczeństwa i ochrony pracownika wykonującego pracę zdalną.– informuje resort rozwoju. Chodzi o wprowadzenie regulacji, które zabezpieczy interesy obu stron stosunku pracy.

Zobacz główne rozwiązania zawarte w projekcie ministerstwa rozwoju. czytaj dalej na następnej stronie. Kliknij TUTAJ







Dziękujemy za przesłanie błędu