Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
14/08/2014 - 08:00

Pracodawca może ci sfinansować kurs na prawo jazdy

Pracodawca może sfinansować kurs na prawo jazdy swojemu pracownikowi. Przedsiębiorca może to sobie odliczyć od podatku. Trzeba jednak udowodnić, że opłata za kurs pracownika jest związana z prowadzoną działalnością. Pracownik w niektórych przypadkach również nie zapłaci podatku od ufundowanego szkolenia.
Ministerstwo Finansów uznaje kursy nauki jazdy na samochody osobowe jako kursy kształcenia zawodowego. Obecnie posiadanie prawa jazdy kategorii B jest jednym z podstawowych warunków, jakich wymagają pracodawcy od starających się o zatrudnienie.

Kursy na prawo jazdy mają charakter kursu zawodowego. Jeżeli prawo jazdy umożliwia pracownikowi wykonywanie pracy - koszty kursu są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy zastosował tę interpretację w przypadku pracodawcy, który zatrudniał pracowników bez prawa jazdy. Ich obowiązki wymagały jednak podróżowania po całym kraju. Byli to specjaliści w bardzo wąskiej branży, trudno byłoby znaleźć ich następców. Pracodawca ufundował im kursy prawa jazdy, by zachęcić wysoko wyspecjalizowanych pracowników do pozostania w firmie. Fiskus stwierdził, zatrzymanie specjalistów w firmie to wystarczający powód, który w pełni spełnia definicję kosztu, a wydatki na kurs są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu.

Stanowisko resortu finansów stwarza możliwość zwolnienia od podatku świadczenia na rzecz pracownika, jakim jest kurs prawa jazdy. Zwolnienie stosuje się do świadczeń podnoszących kwalifikacje zawodowe pracownika, a zatem pracownik nie zapłaci PIT od ufundowanego kursu prawa jazdy, jeśli pracodawca udowodni, że szkolenie podniosło jego umiejętności zawodowe, określone przez Kodeks Pracy.

Trzeba udowodnić, że wydatki na kształcenie pracownika pozwolą mu nabyć kwalifikacje niezbędne do wykonywania powierzonych obowiązków pracowniczych.

Od podatku dochodowego nie zostanie zwolniona sekretarka, której kurs prawa jazdy ufundował pracodawca , a ona je wykorzystuje wyłącznie do celów prywatnych. Chyba że udowodni, iż jej obowiązki wymagają opuszczania siedziby firmy w sprawach służbowych i podróżowania samochodem.

(jg) Źródło: Interia.pl, Ministerstwo Finansów
Fot. sxc.hu







Dziękujemy za przesłanie błędu