Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 5 marca. Imieniny: Aurory, Fryderyka, Oliwii
03/12/2023 - 18:40

Próg dochodów: ochrona praw czy próba ograniczenia migracji spoza UE w Szwecji

Według nowych przepisów, które obowiązują od 1 listopada, aby otrzymać pozwolenie na pracę w Szwecji dla osób spoza Unii Europejskiej wymagane będzie wynagrodzenie w wysokości co najmniej 80% mediany płac, tj. 27 360 SEK brutto (pond 10 tys. złotych).

Eriksgården z siedzibą w Sjöbo prowadzi głównie hodowlę jagód, w ramach której uprawia się truskawki, maliny, borówki amerykańskie i jeżyny.

Zmiany w prawie dotyczą zarówno osób planujących ubiegać się o pozwolenie na pracę, jak i tych, które już złożyły wniosek i obecnie czekają na decyzję. Poprzedni próg wynagrodzenia minimalnego wynosił 13 tys. szwedzkich koron. Tak radykalna zmiana może pociągnąć za sobą szereg konsekwencji.

Jak podaje Szwedzka Agencja Migracji zmiany prawa dotyczyć mogą nawet 15 000 osób, które posiadają obecnie pozwolenie na pracę w Szwecji, ale ich wynagrodzenie jest niższe od obecnie wymaganego. W tej sytuacji muszą oni albo znaleźć pracę z wyższym wynagrodzeniem, albo otrzymać stosowną podwyżkę, aby przedłużyć swoje pozwolenia.

Odnosi się to głównie do zbieraczy jagód, osób pracujących w gastronomi, kelnerów czy sprzątaczek. Jak argumentuje minister ds. migracji Maria Malmer Stenergard zaostrzenie prawa ma głównie na celu „ograniczenie oszustw i wyzysku związanego z imigracją zarobkową, jednocześnie ułatwiając większej liczbie osób już przebywających w Szwecji podjęcie dostępnej pracy”.

Ponadto według Camilli Mårtensen, rzeczniczki Partii Liberalnej ds. polityki rynku pracy, wprowadzone prawo ma „ułatwić i zwiększyć atrakcyjność dla najlepszych naukowców i inżynierów oraz zabezpieczyć rozwój dla wielu przedsiębiorstw”.

Jednak, według wielu ekspertów, w tym organizacji branżowych i pracodawców z sektora usług Almega, uważa że na zmianie prawa mocno ucierpieć może m.in. branża sprzątająca, ponieważ nastąpi „nagłe zatrzymanie rekrutacji spoza UE”. Ponadto założenie, iż teraz Szwedzi zaczną masowo szukać pracy w zawodach o niższej specjalizacji może być całkowicie błędne i nie spowodować  uzupełnienia braków kadrowych.

Wciąż wysoka stopa bezrobocia w Szwecji (przekraczająca ponad 7%) spowodowana jest jednak brakami kadrowymi głównie wśród wysoko wyspecjalizowanych zawodów. To między innym w tym upatruję szansy obecny rząd na poprawę sytuacji rynku pracy, zakładając iż zwiększony minimalny poziom zarobków ściągnie więcej ekspertów z krajów spoza UE, którzy i tak pracując m.in. w zawodach medyczny czy informatycznych w Szwecji otrzymaliby wyższe niż obowiązujące w nowym prawie limity.

Według polityki rządu, w tym głównie Szwedzkich Demokratów należy ostrzej podejść do kwestii migrantów zarobkowych i ograniczyć napływ niskowykwalifikowanej siły roboczej. Ekspertka ds. gospodarczych z organizacji Almega Jessica Forss Katz w nowych zasadach pozwolenia na pracę widzi także zagrożenie dla łamania obowiązujących przepisów dotyczących wynagrodzeń.

Szwedzki model rynku pracy opiera się na związkach zawodowych i pracodawcach negocjujących płace (stąd brak płacy minimalnej w Szwecji), dziś początkowa pensja dla sprzątaczek wynosi około 26 000 koron szwedzkich.

Według Forss „(..) nie można w ten sposób odejść od układów zbiorowych. Oznaczałoby to inne traktowanie zagranicznych pracowników. To byłaby bardzo dziwna sytuacja”. Ekspertka nie wierzy również, że obecni bezrobotni w Szwecji podejmą pracę po zmianie przepisów. Jak podkreśla, firmy aktualnie już teraz wolą zatrudniać przede wszystkim szwedzkich pracowników, a zatrudnienie kogoś starającego się o pozwoleniem na pracę jest dość skomplikowane i czasochłonne.  Dla wielu firm jest to ostatnia deska ratunku, z której mimo wszystko muszą korzystać.

Negatywnie nastawiona do obecnych przepisów jest także Jennifer Aydogdyevej, założycielka i dyrektor generalna firmy sprzątającej Städfén, według niej zmusi to niektórych pracowników, którym zostanie cofnięte pozwolenie na pracę, gdy nie będą mogli spełnić wymagań, do pracy na czarno ze wszystkimi związanymi z tym złymi warunkami pracy, a część nawet do opuszczenia Szwecji wraz z rodzinami.

Jak dodaje Jennifer Aydogdyevej, niektórzy zatrudnieni tylko na część etatu ze względu na opiekę nad dziećmi czy studia wieczorowe będą musiały zwiększyć zakres swojej pracy, aby wypełnić „minima”, co z kolei może odbić się negatywnie na ich życiu prywatnym czy rodzinnym.

Pojawiają się również opinie, że zaostrzenie prawa odbije się także na osobach wysoko wykwalifikowanych, przebywających już w Szwecji, ale potrzebujących czasu na wypełnienie odpowiednich przepisów prawa miejscowego. Trisha, studentka biomedycyny i sprzątaczka, która nie chce podawać swojego prawdziwego imienia, również zmaga się z nowymi przepisami.

W wywiadzie dla portalu Arbetet ( po polsku - praca) stwierdza, iż „(…) obecny wymóg dla ludzi jest jak zbyt mocne wyciskanie cytryny – to, co wychodzi, jest gorzkie. Nowy wymóg doprowadzi do większej przestępczości, ponieważ ludzie muszą jakoś zarabiać na życie”.

Choć Agencja ds. Migracji przewiduje wyjątki od przyjętych przepisów m.in. zatrudnionych jako au pair, pracowników technicznych przyjętych do wykonywania konkretnych „kryzysowych” prac czy naukowców prowadzących badania. Przepisy z pewnością odbiją się na rynku pracy w Szwecji. Najbliższe miesiące pokażą więc, czy mające w założeniu poprawić warunki pracy nowe prawo nie spowoduje odwrotnego skutku. (Michał Gębski/ISW) Fot. EC - Audiovisual Service

Źródła:
https://www.svt.se/nyheter/inrikes/nya-regler-for-arbetskraftsinvandrare-tusentals-gastarbetare-paverkas
https://www.dn.se/ekonomi/hon-hotas-av-utvisning-tjanar-for-lite-trots-manadslon/
https://www.dn.se/ledare/isobel-hadley-kamptz-svenska-lantbruk-riskerar-att-ga-under-nar-regeringen-stryper/
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/uppsala/hojt-inkomstkrav-for-arbetstillstand--3zfgbp
https://arbetet.se/2023/09/25/nya-regler-for-loner-kan-tvinga-stadaren-viktoria-att-lamna-sverige-fruktansvard-stress/Dziękujemy za przesłanie błędu