Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 17 kwietnia. Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina
04/05/2020 - 10:00

Przepadła droga Jamnica-Mystków? Wójt Kamionki ma ciągle nadzieję

Remont drogi gminnej Jamnica – Mystków musi zaczekać? Gminie Kamionka Wielka nie udało się pozyskać dofinansowania na tę inwestycję z Funduszu Dróg Samorządowych.

Około 582 tys. zł – o takie właśnie dofinansowanie przedsięwzięcia starała się gmina Kamionka Wielka składając wniosek do Funduszu Dróg Samorządowych. W sumie inwestycja miała kosztować ponad 971 tysięcy czyli o 40 procent więcej. Niestety wniosek Kamionki Wielkiej nie przeszedł i trafił na szóste miejsce na liście rezerwowej. Co teraz? Wójt Andrzej Stanek patrzy na to dwutorowo.

Po pierwsze w obecnej sytuacji związanej z epidemią COVID-19 wiele gmin będzie musiało mocno zacisnąć pasa – spadek ich dochodów z tytułu choćby podatków od nieruchomości i dzierżaw jest nieunikniony a dodatkowo samorządy same z części tych wpływów rezygnują uruchamiając lokalne tarcze antykryzysowe dla przedsiębiorców. I ostatecznie może się okazać, że część z nich w tym celu odstąpi od niektórych inwestycji infrastrukturalnych. Tym samym los inwestycji z Kamionki Wielkiej nie jest przesądzony, bo podział środków może ulec w ten sposób weryfikacji.

Zobacz też: Kamionka Wielka: serio? Za dzikie wysypiska śmieci winę ponosi gmina?

Andrzej Stanek nie ukrywa jednocześnie, że i w jego gminie nadal trwają prace nad uruchomieniem podobnej tarczy, która też będzie wymagała od gminy pewnych – i to niemałych – nakładów. Niewykluczone więc, że środki, które gmina miała zarezerwowane na wspominany remont drogi zostaną przeznaczone na pomoc lokalnym przedsiębiorcom. Tym samym – niezależnie od ostatecznych rozstrzygnięć – wkład własny gminy w kwocie ok. 388 tys. zł i tak posłuży lokalnej społeczności.

Przypomnijmy przy okazji, że wspomniane wyżej przedsięwzięcie miało być kontynuacją tych, które udało się gminie zrealizować w Mystkowie i Jamnicy w zeszłym roku. O szczegółach w publikacji Mystków i Jamnica: 1 mln 740 tys. dotacji na drogową rewolucję

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu