Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 stycznia. Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
19/12/2019 - 07:50

Przyszedł Mały ZUS Plus do małych firm. Sądeccy przedsiębiorcy łapią oddech

Mówi się o nich, że są kołem zamachowym polskiej gospodarki, ale często nie wytrzymują podatkowych obciążeń. Teraz ma być im trochę lżej. Mali przedsiębiorcy co miesiąc zaoszczędzą kilkaset złotych na obowiązkowych składkach. Wkrótce wejdzie w życie tak zwany Mały ZUS Plus. Senat właśnie przyjął ustawę w tej sprawie.

Czy dobra zmiana przyszła do małych firm? Wkrótce ich składki ubezpieczeniowe będą  uzależnione od wysokości dochodu. Nowe przepisy dotyczą tych przedsiębiorstw, których miesięczny dochód nie przekracza 6 tys. zł, a przychód 10 tys. zł. Teraz każdego miesiąca zaoszczędzą średnio po kilkaset złotych.

Czytaj też Sądecka emerytura po nowemu u Korala, Fakro i Wiśniowskiego  

- Mam nadzieję, że takim jak ja, którzy  prowadzą mały, jednoosobowy biznes pomoże to złapać mały oddech – mówi w rozmowie z „Sądeczaninem”  właściciel niewielkiej lokalnej firmy  zajmującej się drobnymi remontami.

Jak to będzie wyglądać w praktyce? Jeśli ktoś w 2019 roku miał  przeciętny dochód na poziomie 2800 złotych, w przyszłym roku na ubezpieczenia społeczne zapłaci 442,96 zł miesięcznie. Do tego dochodzi  jeszcze obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Na nowej składce do ZUS zyska 549,34 zł.

Czytaj też Kto się zajmie polskim Kuwejtem w Sękowej. Gaz ciągle płynie spod ziemi 

Przepisy mają wejść w życie w lutym nadchodzącego roku. Ale, jeśli przedsiębiorcy chcą skorzystać z nowej ulgi, muszą to złosić w ZUS do 8 stycznia.  

Wedle szacunków resortu  rozwoju, który ustawę przygotował, z nowych rozwiązań skorzysta 320 tys. właścicieli firm.

jagienka.michalik@sadeczanin.info fot.jm

https://ogloszenia.sadeczanin.info/Dziękujemy za przesłanie błędu