Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
13/11/2019 - 16:00

Ranking najbogatszych młodych Polaków. Są tam dzieci sądeckich milionerów

Nie mają jeszcze czterdziestki a już są milionerami. Tygodnik „Wprost” po raz kolejny przygotował listę nowego pokolenia polskich krezusów. Żeby na nią trafić trzeba mieć majątek wart co najmniej 52 miliony. Czy trafili tam młodzi bogacze z Sądecczyzny? Tak, ale reprezentacja jest bardzo skromna.

Nazwiska sądeckich przedsiębiorców - milionerów, którzy zbudowali potęgę swoich firm przewijają się co roku w różnych rankingach.  Ryszard FlorekRoman Kluska,  bracia Marian i Jóżef Koralowie i związany z Sądecczyzną główny udziałowiec Newagu Zbigniew Jakubas, od lat figurują w zestawieniu najbogatszych Polaków tygodnika „Wprost” . Prawdziwą sensacją było pojawienie się na tegorocznej liście stu najbogatszych Polaków w zestawieniu miesięcznika „Forbes” Andrzeja Wiśniowskiego, który zadebiutował z 72. miejsca. Jego  majątek został oszacowany na 681 mln złotych.

Czytaj też Sądeccy milionerzy. Sensacja na liście najbogatszych miesięcznika „Forbes”

Pismo bierze też pod lupę majątek młodych polskich krezusów, takich którzy nie mają jeszcze czterdziestki. Aby pojawić się w zestawieniu trzeba mieć majątek wart co najmniej 52 miliony złotych. Czy na liście znalazły się dzieci najzamożniejszych sądeckich przedsiębiorców? Tak. Ale okazuje się, że w mocno okrojonym składzie. 

Zabrakło Magdy i Konrada Pazganów, dzieci zmarłego Kazimierza Pazgana. Rodzeństwo   sprzedało ojcowski biznes amerykańskiemu koncernowi. Rok temu w rankingu milionerów przed czterdziestką z majątkiem wycenianym na 340 milionów figurowali na dziewiątym miejscu. Teraz nie ma po nich śladu.

Czytaj też Mamy w Nowym Sączu trzy milionerki z listy najbogatszych Polek "Wprost"

Do zestawieni trafili  ponownie młodzi Koralowie. 40-letnia Izabela, 37-letnia Monika i 25-letni Michał zajęli dwudziestą szóstą lokatę, każde z nich ma majątek wart 131 milionów złotych.

Józef Koral i jego brat Marian zaczynali biznes od założonej w 1979 roku cukierni w Limanowej. Dzisiaj roczna sprzedaż produkowanych przez nich lodów to ponad 330 mln złotych, co daje im 35 mln czystego zysku. Rozpoznawalność   marki przyniosło im zaangażowanie do reklamy firmy takich gwiazd jak Katarzyna Figura, Maryla Rodowicz, Doda, Joanna Krupa czy Zbigniew Wodecki.

Sądeckim akcentem na liście młodych milionerów "Wprost", jest też 35-letnia Joanna Jakubas, córka Zbigniewa Jakubasa,  która zajmuje w zestawieniu 35. miejsce. To o dwa oczka wyżej niż rok temu.  Jej ojciec Kontroluje 3 mln akcji produkującej monety i sztaby złota Mennicy Polskiej. Ona sama ma skromne 5,8 proc, udziałów i majątek wyceniany na blisko 70 mln złotych.

Córka Jakubasa jest utalentowaną śpiewaczką operową - pisze tygodnik. - Ukończyła Royal College of Music w Londynie. Śpiewała między innymi w duecie z Andreą Bocellim, w 2015 roku wystąpiła gościnnie w koncercie Ennio Morricone. W październiku tego samego roku zadebiutowała w Operze Bastille w Paryżu, śpiewając arię Kate w operze "Madame Butterfly" Giacoma Pucciniego. 

Czytaj też Jaki mają majątek dzieci sądeckich milionerów

 Najwyższe miejsce w rankingu czterdziestu najbogatszych Polaków przed czterdziestką  zajmuje Sebastian Kulczyk. 39-latek przejął po zmarłym w 2015 roku ojcu główne biznesy, m.in. koncern chemiczny Ciech czy trzy spółki zarządzające Autostradą Wielkopolską.

jagienka.michalik@sadeczanin.info fot. archiwumDziękujemy za przesłanie błędu